avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am rugamintea daca ma puteti ajuta cu niste ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am rugamintea daca ma puteti ajuta cu niste informatii ...

Buna ziua, am rugamintea daca ma puteti ajuta cu niste informatii privind pensionarea parintiilor mei. Aceste sunt nascuti in 12.12.q963 si 11.01.1965, au vechime in munca de 12 si respectiv 13 ani cu grupa I si 10 ani vechime in strainate. Intrebarea mea este daca ar putea beneficia de pensie, cu vechimea cumulata in tara si strainatate in conditiile in care acestia inca lucreaza in strainatate. As vrea sa va rog sa imi spuneti daca influenteaza intr.un fel angajarea din strainatate part time in calculul vechimii totale pt pensie.

Cu stima, Alexandra.
Cel mai recent răspuns: SPAlexandra , utilizator 19:46, 31 Octombrie 2020
Mentionati:
- data de nastere a parintilor
- stagiu de cotizare total (tara + strainatate tara membra UE)
- stagiu de cotizare in grupa de munca
stimata Alexandra.
Pariinii dvs. nu au dreptul la pensie. 12 ani in gr. 1 cu sporul de vechime de 6 luni la an inseamna 19 ani. Plus 10 ani lucrati in strainatate sint29. Pina la stagiul c9mplet de 35 ani inca 6ani.
Stagiu minim de cotizare este de 15 ani ... de ce spuneti ca nu are dreptul la pensie?
Data nastere
12.12 1963 cu 12 ani lucrati la grupa 1 in Romania si 10 in UE
11.01.1965 cu 13 ani lucrati cu grupa 1 in Romania si 10 in UE

Multumesc pentru raspuns.


Cornel Vasile a scris:

Mentionati:
- data de nastere a parintilor
- stagiu de cotizare total (tara + strainatate tara membra UE)
- stagiu de cotizare in grupa de munca

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca sa beneficieze de pensie in conditiile in care nu are stagiul complet de cotizare ,dar are totusi peste 15 ani, ar trebui sa aiba virsta de pensionare 65 barbati si 62 femei. Or datele de nastere sint 1963 si 1965 deci 57 si 55 ani. De asta spun ca nu au inca dreptul la pensie

Alte discuții în legătură

Pensie dupa cotizare in spania si in romania arround arround Barbat nascut in August 1960 Buna ziua am lucrat in Romania 20 de ani (13 ani grupa I) si in Spania 10 ani. Este adevarat ca voi primii pensie in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare ... Kyrcea Kyrcea Buna ziua Am 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 34 si 7 luni. Am lucrat cu grupa a doua 16 ani si 5 luni. Pot cumpara cele 5 luni pentru a ... (vezi toată discuția)
Cumulare ani vechime liviupgr liviupgr Buna, Tatal meu are 61 de ani. Are 28 de ani vechime cu contributia la fondul de pensii a statului Roman, din care 13 ani lucrati in grupa a 2-a, plus ... (vezi toată discuția)