Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online

Elevii in tabere ar duce la evitarea scolii online.

In toate orasele cu grad ridicat de infectare aceasta este singura soluție.
Elevii neinfectati se pot bucura de scoala doar ca va exista problema cu libera circulatie ca sa fie eficientă o astfel.de masura .

Elevii vor avea insa beneficiul comunicării directe fara restrictii de distantare daca nu au cum.sa se infecteze.

Si in privința profesorilor situatia ar fi similara.
Ar trebui sa stea si ei in tabara.

Ministrul Sănătății recomanda si el ca scoala fata in fata este preferabila acolo unde se poate...

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar fi o idee buna dar sunt unii parintii ce nu-si permit sa cumpere o tableta copiilor pentru lectiile on-line dar apai sa mai plateasca cazarea si masa in tabara...
Si nu cred ca o sa sponsorizeze cumva guvernul acest lucru...
Fără o sponsorizare nu poate avea sorti de izbanda asa ceva.
Mai sunt insa fundații și alte firme care ar putea ajuta.
Nu stiu ce parare ar avea insa elevii.
Oricum, tezele nu le pot da online.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In Franța elevii trebuie sa poarte masca si acasă intrucat este spatiu inchis.
Din păcate, acest lucru nu va ajuta daca elevii vor fi infectati la școală si vor aduce virusul acasă.
Premierul francez este insa de alta părere...

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se pare ca varianta mea rămâne singura care sa ajute la începerea școlilor și evitarea cursurilor on-line la nivel național.
Insa, chiar și cum este acum nu se vor închide toate școlile pentru ca nu toate zonele au infectari masive cu Sars-Cov-2.
Vor fi insa dezavantajați elevii din orasele mari unde școlile nu vor rezista mult timp deschise.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sportul trebuie făcut în aer liber.

[ link extern ]

Eu chiar nu înțeleg unde au fost găsiti ăștia de poarta discuții de clasa a III-a.

Este dezolant asa ceva.
Le-ar trebui specialisti și pe asa ceva dar este ceva prea simplu...

Fara tabere nu au perspective de rezolvare și totul este aleatoriu.
Nu au nici o șansă să controleze ceva.

Ar fi bine sa se ocupe altii de asa ceva si nu niște asa ziși specialisti.

Sunt enervanți pentru ca propaga coronavirusul și nici nu își dau seama de acest lucru.
Daca virusul pleacă din scoli ajungem la infectari masive datorita incompetenților care își dau cu părerea aiurea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat