avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, multumesc pt răspunsurile anterioare. Mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, multumesc pt răspunsurile anterioare. Mai am o nelămurire, ...

Bună ziua, multumesc pt răspunsurile anterioare.
Mai am o nelămurire, am lucrat 1 an si 2 luni la această firmă, 1 an am lucrat și în septembrie am avut concediu neplătit la cererea patronului nu a mea ,în octombrie am fost trecută la 2 ore fără să mă anunțe. Intrebarea este legal cum a procedat ?Eu am dreptul la șomaj?patronul spune că nu am dreptul la șomaj trebuie să mai lucrez 1 lună, el mă poate da în șomaj dar spune că fără bani
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:53, 3 Noiembrie 2020
Buna ziua,
Din ceea ce spuneti eu inteleg ca aveti dreptul la indemnizatia pentru somaj, daca va concediaza.
Art. 34, alin. 1 din legea 76/2002
Șomerii prevăzuți la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizație de șomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
...
Legea
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2020
Ionut.ion, utilizator
Precizati exact perioada lucrata si durata timpului de munca ...
Am lucrat la această firmă de la 1 septembrie 2019 pana la 1 septembrie 2020, la program de 8 ore, iar din septembrie m-a trecut 2 săptămâni în neplatit, iar apoi la 2 ore, fără știrea mea! Inainte de aceasta firmă, eu nu am avut
întreruperi la cartea de munca.

Cornel Vasile a scris:

Precizati exact perioada lucrata si durata timpului de munca ...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Totul depinde de data incetarii c.i.m. ... atentie :
- perioada de 2 sapt neplatit nu se ia in considerare

- programul de 2 ore/zi , impune 3 luni lucrate = 1 luna de stagiu de cotizare.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca un angajat se afla in concediu fara plata de 2 luni si firma se inchide beneficiaza de somaj/ fely16dec fely16dec daca un angajat se afla in concediu fara plata de 2 luni si firma se inchide beneficiaza de somaj? (vezi toată discuția)
Somaj sau.... ContSters138896 ContSters138896 BUNA ziua!am o intrebare lucrez la o firma 4-ore pe zi acum patronul inchide firmade la 1 MAI.Eu sint insarcinate de 7 saptamini.Intrebarea mea ;acum ce se ... (vezi toată discuția)
Somaj Vali26 Vali26 ce acte trebuiesc pentru a trimite un salarit in somaj. Salariatul a lucrat norma de timp redus/partial, nu 8 ore. (vezi toată discuția)