Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... daca schimb gradul de pensie, se iau in calcul anii si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

daca schimb gradul de pensie, se iau in calcul anii si cotizatia?

sant in gradul trei de invaliditate am lucrat 5 ani program de 4 ore timp in care am cotizat la casa de pensii vreau sa stiudaca trec in gradul 2 se ia in calcul anii si valoarea cotizatiei?
Bineinteles, se modifica stagiul potential intrucat a crescut stagiul de cotizare realizat efectiv de dvs. (vechimea in munca).

Art. 59 - Legea nr. 19/2000
(1) La stabilirea pensiei de invaliditate asiguraţilor li se acordă un stagiu potenţial, determinat ca diferenţă între stagiul complet de cotizare şi stagiul de cotizare realizat efectiv până la data încadrării într-un grad de invaliditate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic