Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Spor vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Spor vechime

Buna ziua,
Sunt angajata din anul 1982 si intentionez sa ma pensionez. In adeverinta de la angajator cu sporurile permanente (1992_2001) este specificat ca in perioada 01.01.1987_30.09.1997 statele sectiei nu s au regasit in arhiva.
Intrebare: Daca sporul de vechime nu este trecut in carnetul de munca pe perioada respectiva, se atribuie automat in baza de calcul a pensiei, avand in vedere ca din anul 1998 sporul de vechime este trecut cu 20%?
Multumesc!
salti, utilizator
Legea 263/2010
Art.165
(3) Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare este următorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
– 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3-5 ani;
– 6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
– 9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
– 12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
– 15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioadele de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncă sau în alte acte doveditoare.