Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata educatie timpurie din impozitul pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata educatie timpurie din impozitul pe profit?

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o clarificare, va rog?
Conform noilor modificari aduse legii 227/2015 rezulta ca angajatorii care doresc pot oferi angajatilor in limita a 1500 de lei ajutor pentru plata cresei/gradinitei?

3. La articolul 25 alineatul (4), după litera i) se introduc două noi litere, literele i^1) şi i^2), cu următorul cuprins:
"i^1) cheltuielile privind funcţionarea unităţilor de educaţie timpurie aflate în administrarea contribuabilului sau sumele achitate de contribuabil pentru plasarea copiilor angajaţilor în unităţi de educaţie timpurie aflate în unităţi care oferă servicii de educaţie timpurie, conform legislaţiei în vigoare;
i^2) contribuabilii care efectuează cheltuieli cu educaţia timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educaţia timpurie conform lit. i^1), dar nu mai mult de 1.500 lei/lună pentru fiecare copil. În cazul în care suma depăşeşte impozitul pe profit datorat, diferenţa va fi scăzută, în ordine, din impozitul pe salarii reţinut de contribuabil pentru angajaţi, din taxa pe valoarea adăugată datorată sau din accizele datorate;

Modificarile sunt publicate aici, pagina 4.
[ link extern ] ==

Multumesc.
mirela.m, utilizator