Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 239/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 239/2020

Buna seara! Recent am înțeles ca s-a aprobat legea 239/2020. Îmi puteți da mai multe detalii despre aceasta?
Multumesc!
mari18ro, utilizator
Multumesc!
Din câte am discutat cu angajatorul,ei au înțeles ca statul nu ii ajuta cu nimic dacă ei îmi oferă acea suma,nu sunt scutiți de plata impozitului. Așa este?

Cornel Vasile a scris:

Detalii
[ link extern ] /

[ link extern ]

Potrivit legii, contribuabilii care efectuează cheltuieli cu educația timpurie scad din impozitul pe profit datorat cheltuielile cu educația timpurie (cheltuielile privind funcționarea unităților de educație timpurie aflate în administrarea contribuabilului sau sumele achitate de contribuabil pentru plasarea copiilor angajaților în unități de educație timpurie aflate în unități care oferă servicii de educație timpurie), dar nu mai mult de 1.500 lei/lună pentru fiecare copil. În cazul în care suma depășește impozitul pe profit datorat, diferența va fi scăzută, în ordine, din impozitul pe salarii reținut de contribuabil pentru angajați, din taxa pe valoarea adăugată datorată sau din accizele datorate.
Imi puteti indica va rog frumos, care sunt exigentele pe care trebuie sa le indeplineasca unitatile de invatamant PRIVATE (gradinite, crese), ca sa poata participa cu succes la acest program?

Multumesc.
Buna seara. Se pot incadra si angajatii la firme care platesc impozit pe venit pentru a beneficia de acest ajutor? Multumesc