Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua ! Vă rugăm din suflet să ne ajutați cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua ! Vă rugăm din suflet să ne ajutați cu un punct ...

Bună ziua !
Vă rugăm din suflet să ne ajutați cu un punct de vedere cu privire la faptul dacă unui contabil șef i se pot da anumite obligații în plus și dacă este vorba despre incompatibilitate

-în Regulamentul de organizare al instituției noastre publice se spune că:
- contabilul șef răspunde de îndeplinirea atribuțiilor ce revin Compartimentului financiar contabil pentru asigurarea integrității patrimoniului și se preocupă de valorificarea rezultatelor inventarierii împreună cu personalul din subordine
- în urmă cu vreo 2-3 luni în urmă, în Compartimentului financiar contabil erau 1 economist /gestionar patrimoniu + 1 contabil șef
- acum, instituția are doar un contabil șef,

Dacă acum instituția are doar un contabil șef,
iar acesta răspunde de asigurarea integrității patrimoniului, atunci,
- contabilului șef poate să i se dea și atribuțiile economistului care a plecat ? .... adică:
1. - să fie gestionar de patrimoniu ? + ....
sau
2. - să facă valorificarea rezultatelor inventarierii și tot el să înregistreze
rezultatele inventarierii în contabilitate ?

3. - este vorba despre incompatibilitate - într-unul din cele 2 cazuri de mai sus ?

oanaportar, utilizator
I se poate completa Fișa postului
cu punctele 1 sau /și 2 + ...... ?
Dar referitor la responsabilitatea legata de integritatea patrimoniului + tinerea evidentei contabile gestionare + verificarea gestionara a acestuia ? - ....exista incompatiobilitate ? - daca singurul contabil sef, ar face toate acestea ?
Sunt 2 categorii de atributii : una de executie si alta de verificare = de conducere... Se pot cumula atributii de executie cu atributii de conducere ? Nu ar fi sub calificarea de contabil sef? I se pot da si atributii inferioare, - daca institutia are doar 1 singur angajat = care este si contabil sef ?
Sunt incompatibile cele doua categorii de atributii ,in opinia mea.
Nu am găsit nimic pe Internet .... nici un articol de Lege
nu explică nimic ....
Ne puteți ajuta cu câteva prevederi legale în acest sens,
care ar conduce la concluzia că cele 2 categorii de atribuții sunt incompatibile ?

La Muzeul județean ( noi suntem tot muzeu )
este doar un singur contabil șef care face totul ....

dacă nu se dorește angajarea unui economist la noi,
cum se va proceda ?