Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Jurisprudenta CJCE -izvor de drept sau nu?
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Jurisprudenta CJCE -izvor de drept sau nu?

Avand in vedere ca Romania este membra a U.E si conform art 148 alin 2 din Constitutia Romaniei:

(2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.

care este parerea dvs. in legatura cu jurisprudenta CJCE, considerata , fara echivoc , izvor de drept comunitar?
Hotararile CJUE (noua denumire dupa Tratatul de la Lisabona) constituie o sursa majora de drept comunitar.Jurisprudenta creativa a CJUE,in vederea interpretarii masurilor comunitare pentru a le face mai eficiente,a dobandit o oarecare functie cvasinormativa.
Curtea nu este tinuta de propriile hotarari,in practica schimbandu-si destul de rar "vederile"asupra unei probleme,ceea ce a dus la crearea de-a lungul timpului a unei jurisprudente destul de constante,Curtea inspirandu-se din hotararile sale anterioare.
Curtea este organizata si functioneaza dupa sistemul de drept continental,in cadrul caruia jurisprudenta nu este recunoscuta ca izvor de drept.
Unele cauze ale Curtii (Costa/E.N.E.L,Van Gend en Loos etc.) au creat unele dintre principiile generale ale dreptului comunitar (principiul efectului direct,principiul suprematiei dreptului comunitar).
Poate ca jurisprudenta CJUE nu reprezinta izvor de drept in adevaratul sens al cuvantului,insa importanta sa este una majora.
luiza2008, utilizator
Din cate imi aduc eu aminte de la Teoria Generala a Dreptului ( of, cat timp a trecut...:) ) izvor de drept erau asa: cutuma, legea ( hotarari de guvern, decrete etc) si doctrina.
Parerea mea este ca procesele de la CJCE devin izvoare de drept in momentul in care fac parte integranta din doctrina - sunt dezbatute in tratate etc.
Acum pot sa nu am dreptate, nu stiu...
Influienta jurisprudentei asupra dreptului comunitar este considerabila, dar nu reprezinta un izvor de drept european, conform sistemului "common law", deoarece hotararile judecatoresti nu au efect "erga omnes".
Solutiile date de CJUE sunt obligatorii doar in ceea ce priveste modul in care interpreteaza dispozitiile dreptului european, dar nu creeaza norme juridice noi.
Totusi interpretarea dreptului este cu atat mai necesara , cu cat legea este mai generala si prezinta mai multe lacune.
Din aceasta perspectiva consider ca Jurisprudenta CJUE reprezinta izvor de drept, deoarece in numeroase probleme CJUE completeaza si precizeaza dispozitiile Tratatelor concomitent cu asigurarea respectarii lor.
De asemenea, jurisprudenta CJUE a fost considerata Izvor de Drept datorita lipsei de reglementare sau a reglementarilor lacunare din materia concurentei in special, referitoare la validarea noilor acorduri incheiate dupa intrarea in vigoare a unui Regulament in materie.
Radu Alexandru a scris:

Influienta jurisprudentei asupra dreptului comunitar este considerabila, dar nu reprezinta un izvor de drept european, conform sistemului "common law", deoarece hotararile judecatoresti nu au efect "erga omnes".
Solutiile date de CJUE sunt obligatorii doar in ceea ce priveste modul in care interpreteaza dispozitiile dreptului european, dar nu creeaza norme juridice noi.
Totusi interpretarea dreptului este cu atat mai necesara , cu cat legea este mai generala si prezinta mai multe lacune.
Din aceasta perspectiva consider ca Jurisprudenta CJUE reprezinta izvor de drept, deoarece in numeroase probleme CJUE completeaza si precizeaza dispozitiile Tratatelor concomitent cu asigurarea respectarii lor.
De asemenea, jurisprudenta CJUE a fost considerata Izvor de Drept datorita lipsei de reglementare sau a reglementarilor lacunare din materia concurentei in special, referitoare la validarea noilor acorduri incheiate dupa intrarea in vigoare a unui Regulament in materie.

intradevar nu au efect "erga omnes" insa aplicarea acesteia conduce la o practica unitara si se evita astfel hotararile cu dispozitii contrare, avand in vedere faptul ca primele sunt bine argumentate si raportate la textul legal.
Este firesc sa se creeze astfel o practica unitara a instantelor de judecata nationale/comunitare si care sa fie aplicata in mod uniform pe intreg teritoriul Uniunii, acesta fiind si unul dintre scopurile oricarei asocieri intre state.
In general,jurisprudenta nu este acceptata ca izvor de drept in sistemul continental.Cu toate acesta,se considera ca fiecare aplicare a dreptului are nevoie de interpretare,ceea ce inseamna ca intr-un fel sau altul normele sunt perfectionate si suplimentate.
In acelasi sens,se considera de catre unii autori ca jurisprudenta CJUE este un izvor esential de drept deoarece in numeroase probleme,Curtea este "chemata"sa completeze si sa precizeze dispozitiile tratatelor,concomitent cu asigurarea respectarii lor..
Spre exemplu,Tratatul de la Roma (1957),are in fapt caracterul unui tratat-cadru,in sensul ca el stabileste intr-o maniera generala,un anumit numar de obiective si precizeaza un anumit cadru in care aceste obiective urmeaza sa fie puse in aplicare,astfel incat el recurge la concepte destul de neclare (de exemplu,nu se precizeaza ce inseamna mai exact "masuri cu efect echivalent".)
Asadar,in unele domenii ale dreptului comunitar,jurisprudenta CJUE a putut fi considerata un important izvor de drept
(in acest sens,O.Manolache).
In alte cazuri,Curtea a facut referire expresa la propriile hotarari anterioare,iar in altele afirmand ca nu este tinuta de hotararile sale precedente.
Asa cum am mai spus,raman la ideea ca jurisprudenta CJUE nu constituie un izvor de drept,insa rolul pe care l-a avut si il are aceasta in crearea principiilor dreptului comunitar,interpretarea si clarificarea unor notiuni continute fie in tratate,fie in regulamente,directive etc.este unul considerabil.
luiza2008, utilizator