Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitate vanzare drept de proprietate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitate vanzare drept de proprietate

Buna ziua!

Am un credit ipotecar la BCR, la care sotia este coplatitoare.
As dori sa stiu daca exista posibilitatea, bineinteles cu acordul bancii, de a vinde sotiei mele, partea mea de proprietate, iar eu sa raman in continuare platitor de rata pentru acest credit.
Multumesc!
Trebuie analazat cazul in speta...vânzările intre soti sunt nule.
Mai exact?..cine ar trebui sa analizeze acest caz?..
Un avocat.sa pot găsi soluții.
Aiurea, cum sa fie vanzarile intre soti nule?
Ca nu e o solutie buna, e altceva

Antoanela Geaman a scris:

Trebuie analazat cazul in speta...vânzările intre soti sunt nule.

@dany ce vreti de fapt si de ce?
Ati cumparat inainte de casatorie casa? Sotia bu e coproprietar la casa? E diar coplatitor?
Inca sunteti casatoriti, vreti sa divortati sau care e treaba?
gi-jane2, moderator
Va multumesc pentru intrebare, motivul este mai degraba o preintampinare a unei situatii grave, care urmeaza sa se intample!..
Anul trecut am contractat un credit de la Credius IFN,pentru acoperirea altor datorii.
O data cu intrarea in vigoare a OUG 307/2020, am cerut in martie amanarea la plata, insa aici a intervenit camataria IFN-ului si valoarea totala de rambursat s-a marit de vreo 3 ori, depasind 100 mii lei!!..am acceptat intelegerea de amanare, sperand ca in aceste 9 luni de zile, vom face rost de bani sa achitam principalul care este de vreo 35000 lei, dar nu am reusit sa gasim pe nimeni sa ne ajute..
Acum stam cu teama ca din ianuarie nu vom mai putea plati si cel tarziu in martie 2021 vom fi executati silit si vom ramane fara casa, chiar daca este ipotecata deja!..
Cum creditul la IFN este doar pe numele meu, incerc sa vand sotiei ca macar asa sa nu ramanem fara apartament..
Asadar, am vreo sansa sa scap?

Multumesc..