Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... UNBR și UNNPR au fost incluse pe lista utilizatorilor ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

UNBR și UNNPR au fost incluse pe lista utilizatorilor ...

UNBR și UNNPR au fost incluse pe lista utilizatorilor de telecomunicații speciale ca beneficiari care pot utiliza rețelele de comunicații speciale .

,,Utilizarea acestor rețele va face posibilă participarea la ședințele de judecată desfășurate în sistem de videoconferință și a avocaților, prin intermediul barourilor, care vor fi dotate cu terminale STS. "

[ link extern ] /

Nu am inteles daca se va merge la barouri in loc de instanta de judecata.
Sa stea cateva sute sau mii de avocati pe holurile baroului si sa aștepte pentru proces imi pare ceva de neînțeles.
Nu pare sa aibă logica dar asa pare sa rezulte.

Voi cum ati inteles?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doamne iarta-ma!!! Cred ca vor găsi o soluție..
Daca se vrea sa mearga toți avocatii la barouri pentru judecati este cea mai aberanta masura împotriva pandemiei de COVID-19.

Judecatorii vor sa nu mai fie lume in sala de judecată.
A decedat un judecator si sunt foarte multi infectati cu Covid-19, in jur de 500.

Mai sunt și clienți care vor sa vina la.procesele civile și ar insemna ca si acestia sa mearga la barou.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
,, Guvernul aprobă reguli speciale pentru desfăşurarea proceselor în sălile de judecată

Instanţele de judecată vor funcţiona după reguli speciale pe timpul stării de alertă.Noile reguli au fost discutate în şedinţa Guvernului de miercuri seară.Măsurile se vor aplica pentru cauzele civile şi cele penale.Procesele se vor putea ţine online, prin videoconferinţă.Zilele trecute, judecătorul Bogdan Marin, 47 de ani, a murit după ce s-a infectat cu SARS-CoV-2.

Actele procedurale vor putea fi trimise pe mail, iar o persoană în izolare va putea cere amânarea cauzei."

[ link extern ] >

Care este ratiunea pentru care o persoana aflata in izolare va putea cere amânarea cauzei nu am inteles.

Este posibil ca mai toți sa fie in izolare prin decembrie sau ianuarie...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat