Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acum 6 ani aproape , in ian. 2015 , mi s-a suspendat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acum 6 ani aproape , in ian. 2015 , mi s-a suspendat permisul ...

Acum 6 ani aproape , in ian. 2015 , mi s-a suspendat permisul pentru neacordare prioritate unui pieton. O chestie relativ discutabila ; pe scurt am pierdut procesul prin care am contestat aceasta suspendare. Amenda am platit-o la inceput , inainte de proces , ca sa nu ma risc prea mult.
Decizia a venit prin iunie , nu am mai facut recurs si m-am dus cu inima strinsa sa-mi predau permisul. Ofiterul de la ghiseu refuza sa ia permisul sub motiv ca as mai avea drept la recurs si ca sa-i duc hirtii , ca nu am facut recurs. Am mai incercat figura asta inca o data peste vreo 2 luni , fara sa fac ce imi ceruse , pentru ca nu e treaba mea sa fac acest efort , ci treaba politiei. Asta s-a intimplat in iunie 2015 , deci 5 ani ++ .Acum citeva zile imi vine acasa bomba : da-ne permisul pt 30 de zile (initiale) + alte 30 de zile , penalizare(de la Politia Rutiera).
Pe hotarirea data de tribunal nu scria decit ca trebuie sa predau permisul si nu stabilea alte obligatii , alte hartii , dovezi , pe care trebuia sa le duc eu insumi.
Treaba asta nu are si un termen de prescriere ? La 5 ani + , sa vina acasa o hartie de asta!
Acuma stiu ca s-a discutat si la curtea constitutionala :
[ link extern ] /
dar mi se pare abuziv rau sa-mi puna mie in carca tot felul de sarcini , mie care habar n-am , pentru ca nu-s avocat.
catakeat, utilizator
Am fost azi la niste colegi juristi : zic ei ca si una si alta(amenda+ suspendare) se prescriu dupa 5 ani , dar calculati din 1 ian. anul viitor . Deci 5 ani fiscali. Mai invata si tu mai Latka :)
Nu mai spune, si cu ce te ajuta ? ( 2016 +5 =2021) :))) Ti-a cerut scuze politia :).
latka, utilizator