Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, daca exista o amenda contraventionala (cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, daca exista o amenda contraventionala (cu titlu 'Proces ...

Buna ziua,

daca exista o amenda contraventionala (cu titlu 'Proces Verbal') unde la sectiunea "total amenda" este mentionata o anumita suma, iar la sectiunea "Contravenientul poate achita in termen de cel mult 25 zile jumatate din minimul prevazut..." este mentionata o alta suma.

Intrebari:
Ce se intampla daca dupa acele 25 zile nu se plateste nici jumate nici totalul?
Suma totala mentionata poate creste in timp?
Cu ce impacteaza aceasta amenda viata de zi cu zi?
Termenul este de 15 zile, nu de 25. Amenda nu creste in timp.
Daca nu platiti, este titlu executoriu :
Articolul 37
Procesul-verbal neatacat în termenul prevăzut la art. 31, precum și hotărârea judecătorească definitivă prin care s-a soluționat plângerea constituie titlu executoriu, fără vreo altă formalitate.
Articolul 39
(3) Executarea se face în condițiile prevăzute de dispozițiile legale privind executarea silită a creanțelor fiscale.
[ link extern ]
latka, utilizator