avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, daca exista o amenda contraventionala (cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, daca exista o amenda contraventionala (cu titlu 'Proces ...

Buna ziua,

daca exista o amenda contraventionala (cu titlu 'Proces Verbal') unde la sectiunea "total amenda" este mentionata o anumita suma, iar la sectiunea "Contravenientul poate achita in termen de cel mult 25 zile jumatate din minimul prevazut..." este mentionata o alta suma.

Intrebari:
Ce se intampla daca dupa acele 25 zile nu se plateste nici jumate nici totalul?
Suma totala mentionata poate creste in timp?
Cu ce impacteaza aceasta amenda viata de zi cu zi?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:33, 3 Decembrie 2020
Termenul este de 15 zile, nu de 25. Amenda nu creste in timp.
Daca nu platiti, este titlu executoriu :
Articolul 37
Procesul-verbal neatacat în termenul prevăzut la art. 31, precum și hotărârea judecătorească definitivă prin care s-a soluționat plângerea constituie titlu executoriu, fără vreo altă formalitate.
Articolul 39
(3) Executarea se face în condițiile prevăzute de dispozițiile legale privind executarea silită a creanțelor fiscale.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 3 Decembrie 2020
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala manu_srl manu_srl Buna, azi am luat o amenda de 10 puncte pentru ca am intrat pe interzis, nu am nimic pe numele meu. Amenda poate veni la impozitul casei? Si stiam ca in 5 ani ... (vezi toată discuția)
Termen prevazut de lege mpompim mpompim va rog sa-mi spuneti care este termenul prevazut de lege in care un proces verbal de constatare a contraventiei trebuie trimis de organul emitent catre ... (vezi toată discuția)
Executare amenda contraventionala calculata gresit dan_co dan_co Buna ziua. In urma unui audit intern, executat in anul 2014 la o institutie publica, se constata nereguli privind incasarea amenzilor contraventionale, ... (vezi toată discuția)