Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, am fost testata pozitiv covid 19. In data ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, am fost testata pozitiv covid 19. In data de 6.12 ...

Buna ziua, am fost testata pozitiv covid 19. In data de 6.12 se incheie perioada de 14 zile de carantina. Angajatorul solicita retestare cu rezultat negativ pentru reintoarcerea la locul de munca. Din informațiile adunate, am inteles ca nu este obligatoriu sa fii retestat. Ce pot face ? Multumesc anticipat.
Daca angajatorul solicita retestare, se poate face, dar pe banii lui. Asa spune codul muncii :
ART. 175
(1) Angajatorul are obligaţia să asigure securitatea şi sănătatea salariaţilor în
toate aspectele legate de muncă.

(2) Dacă un angajator apelează la persoane sau servicii exterioare, aceasta nu îl
exonerează de răspundere în acest domeniu.
(3) Obligaţiile salariaţilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă nu pot
aduce atingere responsabilităţii angajatorului.
(4) Măsurile privind securitatea şi sănătatea în muncă nu pot să determine, în
niciun caz, obligaţii financiare pentru salariaţi.

Daca nu-i convine spuneti-i ca ordinul ministrului sanatatii 1513 din 3.09.2020 nu mai prevede retestarea obligatorie dupa 14 zile (textul e in anexa 3) :
"După 14 zile de la data recoltării primului test pozitiv, pentru pacienții declarați vindecați de COVID-19, la reintrarea în colectivitate (loc de muncă, unitate de învățământ etc.) nu este necesar aviz epidemiologic și nici solicitarea unui test negativ pentru ARN SARS-CoV-2."
[ link extern ]