Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, dețin două camere IP chinezești, care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, dețin două camere IP chinezești, care au aplicație ...

Bună ziua, dețin două camere IP chinezești, care au aplicație pe telefon și slot de card pentru înregistrare. Ele nu au card, le folosesc doar ca vizor, una este pusă lângă ușa de intrare orientată spre ușa mea, nu s-ar vedea decât persoana din fața ușii mele, iar alta este înspre parcare, unde am trei mașini. Nu supraveghez, este ca și cum m-aș uita pe geam sau pe vizor, dar de oriunde, de pe telefon. Având în vedere că nu înregistrează pe nici un suport fizic, mai sunt obligat să obțin acordul vecinilor pentru instalarea lor? Nu am găsit în legislație decât că fake cameras nu intra sub incidența GDPR, dar funcția de "babă la fereastră" nu am gasit-o...
Nu conteaza neaparat ca au sau nu functie de inregistrare, ci modul de utilizare :
[ link extern ]
12. Când nu se aplică Regulamentul (UE) 2016/679?

Regulamentul (UE) 2016/679 nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal:

- în cadrul unei activități care nu intră sub incidența dreptului Uniunii;
- de către statele membre atunci când desfășoară activități legate de politica externă și de securitatea comună a Uniunii;
- de către o persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice;
- de către autoritățile competente în scopul prevenirii, investigării, depistării sau urmăririi penale a infracțiunilor, al executării sancțiunilor penale, inclusiv al protejării împotriva amenințărilor la adresa siguranței publice și al prevenirii acestora; acestea sunt reglementate de Directiva (UE) 2016/680 a Parlamentului European și a Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal de către autoritățile competente în scopul prevenirii, depistării, investigării sau urmăririi penale a infracțiunilor sau al executării pedepselor și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Deciziei-cadru 2008/977/JAI a Consiliului.

latka, moderator