avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Deci soțul dacă realizează venituri salariale ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Deci soțul dacă realizează venituri salariale întrun stat ...

Deci soțul dacă realizează venituri salariale întrun stat membru UE ( OLANDA), poate declara pe proprie răspundere ca " realizează venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.". El fiind părintele care nu solicita libere conform legii 147 din 2020,

Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2020
DayaF, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:04, 5 Decembrie 2020
Poate declara, dar nu acest tip de declaratie este necesar ... Declarația pe propria răspundere a celuilalt părinte va conține elemente din care să rezulte că acesta nu a solicitat la locul său de muncă zile libere ce i s-ar cuveni potrivit legii, că nu are contractul de muncă suspendat pentru întreruperea temporară a activității angajatorului și nu se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (6) din OUG 147/2020

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu conform legii 19/2020 Ornelia123 Ornelia123 Bună ziua, as putea beneficia de concediu cf legii 19/2020 ptr supravegherea copilului dacă soțul este în străinătate? (vezi toată discuția)
Buna ziua! doresc sa stiu daca pot beneficia de prevederile legii ... DayaF DayaF Buna ziua! Doresc sa stiu daca pot beneficia de prevederile legii 147/2020, respectiv 278/17,11,2020. Eu sunt salariat in sistemul de sanatate, dar sotul meu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am o intrebare legata de oug 147 din 2020. la punctul ... element94 element94 Buna ziua. Am o intrebare legata de OUG 147 din 2020. La punctul 6.e scrie: (6) Prevederile prezentei ordonanţe de urgenţă nu se aplică în cazul ... (vezi toată discuția)