Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vreau sa-mi deschid un PFA pentru comert online
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vreau sa-mi deschid un PFA pentru comert online

Vreau sa-mi deschid un PFA pentru comert online si vad ca in dosar trebuie sa includ diplome.
Eu am parasit Romania in clasa a 9-a si nu am niciun fel de diploma.
Ce ar trebui sa atasez la sectiunea de diplome?
george-neagu, moderator
Documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf) şi/sau fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă experiența profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale -

Detalii :Documentele privind pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu unul dintre următoarele documente:
- diploma;
- certificatul sau adeverinţa prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ;
- certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii în vigoare la data eliberării acestuia;
- certificatul de competenţă profesională (cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privirea la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit, în cazul meseriilor tradiţionale artizanale);
- atestatul de recunoaştere şi/sau echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate;
- atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ;
- orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.
Da, dar pentru codul caen 4791 care nu necesita nicio calificare in domeniu, pot sa nu atasez nimic?
Nu văd ce ce să fie nevoie pentru 4791, cel mai bine întrebi direct la ONRC [ link extern ]

Ce pregatire trebuie sa ai/sa ai atestata la comert web sau la otganizare evenimente?!
Nu e nicio scoala care sa ateste asa ceva sau curs si e ridicol.sa se solicite asa ceva!!
Cineva vrea sa ma plateasca legal, sunt in stare sa fac ceea ce vrea, dar nu o pot face legal in Romania pt ca nu am diploma de organizator nunti, de vanator online sau de comunicatii cu donatorii unui ong din strainatate care vrea contract colaborare nu angajare (cunosc un caz efectiv), sau sa testez o aplicatie (ceea ce poate face si un copil! - si aici cunosc un caz).
Oamenii vor sa lucreze legal, sa achite taxe, dar se lovesc de lipsa unei diplome/atestat intr-un domeniu in care se pricep si care serios poate lucra si un copil un pic mai istet!

Cornel Vasile a scris:

Documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf) şi/sau fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă experiența profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale -

Detalii :Documentele privind pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu unul dintre următoarele documente:
- diploma;
- certificatul sau adeverinţa prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ;
- certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii în vigoare la data eliberării acestuia;
- certificatul de competenţă profesională (cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privirea la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit, în cazul meseriilor tradiţionale artizanale);
- atestatul de recunoaştere şi/sau echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate;
- atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ;
- orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.

Pentru autorizarea activitatii pe care doriti sa o desfasurati, corespunzatoare unui Cod CAEN, este necesar sa detineti o calificare profesionala in domeniul respectiv.

In cazul in care nu aveti pregatire profesionala in domeniu, insa aveti experienta este suficienta o adeverinta eliberata de angajatorul la care ati fost incadrat in munca si care sa ateste aceasta situatie de fapt. Potrivit O.U.G. 44/2008 actualizata: “Pregatirea sau experienta profesionala se atesta, dupa caz, cu documente cum sunt: diploma, certificatul sau adeverinta, prin care se dovedeste absolvirea unei institutii de invatamant, certificatul de calificare profesionala sau de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, organizata in conditiile legii, in vigoare la data eliberarii acestuia, certificatul de competenta profesionala, cartea de mestesugar, carnetul de munca al solicitantului, declaratie de notorietate cu privire la abilitatea de a desfasura activitatea pentru care se solicita autorizarea, eliberata de primarul localitatii respective in mod gratuit in cazul meseriilor traditionale artizanale, atestatul de recunoastere si/sau de echivalare pentru persoanele fizice care au dobandit calificarea in strainatate, atestatul de recunoastere a calificarii dobandite in strainatate, in afara sistemului de invatamant, orice alte dovezi care sa ateste experienta profesionala.”

Daca puteti proba pregatirea profesionala sau experienta urmatorul pas ar fi sa stabiliti sediul profesional al P.F.A.

Acesta se poate declara oriunde pe teritoriul statului nostru, chiar si intr-un spatiu care nu apartine titularului P.F.A.

Astfel, in temeiul dovezii de proprietate (contract de vanzare-cumparare, certificat de mostenitor, contract de donatie etc), si a incheierii de intabulare se poate redacta contractul de comodat intre proprietarii spatiului sau o alta persoana care detine un drept de folosinta asupra acestuia si P.F.A., in curs de constituire.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat