avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Dintr-o eroare de interpretare și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Dintr-o eroare de interpretare și comunicare a condițiilor ...

Bună ziua.
Dintr-o eroare de interpretare și comunicare a condițiilor de leasing financiar pentru achiziția unui autovehicul, nu am plătit rovinieta.
În acest sens a apărut următoarea situație:
În data de 09.08.2020, prin intermediul mijloacelor tehnice ale sistemului de informare, s-a efectuat constatarea contravenției prevăzută de O:G. nr.15/2002.
În data de 27.10.2020, agentul constatator a încheiat PVCC.
În data de 27.11.2020, urmare trimiterii acestui document prin Poșta Română, am luat la cunoștință de aplicarea sancțiunii cu amendă contravențională.
Având în vedere termenele menționate, precum și prevederile actului normativ în domeniu, actualizat, rog punct de vedere referitor la încadrarea în termene a valabilității amenzii, respectiv, dacă aceasta mai face, sau nu, obiectul plății contravalorii amenzii.
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 15:43, 8 Decembrie 2020
Gresiti un pic, in 09.08 s-a petrecut fapta, in 27.10 s-a constatat fapta, consemnata prin PVCC si aplicata sanctiunea, iar in 27. 11 s-a facut comunicarea.
Conform OG15/2002, intre prima data si a doua nu trebuie sa treaca mai mult de 4 luni, iar intre a doua si a treia nu mai mult de 2 luni.
Amenda se poate achita la jumatate, in termen de maxim 15 zile.
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de constatare a contraventiei intocmit dupa 5 luni germicor germicor Buna seara, Astazi am primit un proces verbal de constatare a contraventiei care suna cam asa: [b]ANTET[/b] Proces Verbal de Constatare a ... (vezi toată discuția)
Lipsă rovinietă: în cât timp de la data depistării în trafic trebuie să primesc acasă procesul verbal de constatare? kovacs_stefan kovacs_stefan Vă rog să-mi spuneți în cât timp de la data ,,infracțiunii\" (adică am fost depistat fără rovinietă) trebuie să primesc acasă Procesul verbal de ... (vezi toată discuția)