Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Dintr-o eroare de interpretare și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Dintr-o eroare de interpretare și comunicare a condițiilor ...

Bună ziua.
Dintr-o eroare de interpretare și comunicare a condițiilor de leasing financiar pentru achiziția unui autovehicul, nu am plătit rovinieta.
În acest sens a apărut următoarea situație:
În data de 09.08.2020, prin intermediul mijloacelor tehnice ale sistemului de informare, s-a efectuat constatarea contravenției prevăzută de O:G. nr.15/2002.
În data de 27.10.2020, agentul constatator a încheiat PVCC.
În data de 27.11.2020, urmare trimiterii acestui document prin Poșta Română, am luat la cunoștință de aplicarea sancțiunii cu amendă contravențională.
Având în vedere termenele menționate, precum și prevederile actului normativ în domeniu, actualizat, rog punct de vedere referitor la încadrarea în termene a valabilității amenzii, respectiv, dacă aceasta mai face, sau nu, obiectul plății contravalorii amenzii.
Mulțumesc.
Gresiti un pic, in 09.08 s-a petrecut fapta, in 27.10 s-a constatat fapta, consemnata prin PVCC si aplicata sanctiunea, iar in 27. 11 s-a facut comunicarea.
Conform OG15/2002, intre prima data si a doua nu trebuie sa treaca mai mult de 4 luni, iar intre a doua si a treia nu mai mult de 2 luni.
Amenda se poate achita la jumatate, in termen de maxim 15 zile.
[ link extern ]
latka, utilizator