Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnat pt. frauda informatica fara drept de aparare.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnat pt. frauda informatica fara drept de aparare.

Buna Ziua

Am nevoie de ajutorul dvs.Am fost arestat preventiv pentru Initiere,constituire de grup organizat,inselaciune si frauda informatica unde intra mai multe articole modificare,stergere si nu mai stiu ce.. exact..Eu mi-am sustinut nevinovatia din prima clipa.. dar nu a contat si am stat 6 luni arestat preventiv.. acuma nustiu de ce pentru ca e sfarsit de an sau nu cunosc motivele sa grabit inchiderea procesului... am cerut expertiza vocala,grafologica si expertiza informatica.. pentru a-mi proba nevinovatia.. mi sau aprobat toate pe parcursul procesului si sau efectuat.. si toate au iesit in favoarea mea.. mai putin expertiza informatica care mi sa respins pe motiv ca nu se poate efectua.. am cerut sa aducem un expert in instanta sa isi dea si el cu parerea despre datele extrase din calculatorul meu .. unde pt. care cineva care cunoaste se vede clar ca anumite lucruri nu sunt savarsite de mine.. dar sa respins si acel expert..si am ramas pe fond.. unde am fost achitat de grup infractional.. de inselaciune.. de toate acuzatile pe care am fost arestat ... unde eram acuzat ca am postat si inselat mai multe persoane pe site-ul autovit.. si am fost condamnat pe niste lucruri care s-au gasit ulterior in calculatorul meu.. mai exact am un mesaj in casuta mea de e-mail si in subiect apare un "item number" de la o licitatie frauduloasa... tin sa va spun ca este e-mailul meu personal si acel mesaj mi-a fost trimis in casuta de catre o persoana.. si reprezentantul e-bay analizand acel mesaj a aflat ca defapt cine a pus a cea licitatie a mai pus nustiu cate licitati.. si ca a prejudiciat in total vreo 400 de conturi ale userilor de ebay.. si datorita acelui mesaj el crede ca eu am facut toate lucrurile astea.. si judecatorul se pare ca a crezut la fel .. daca ma condamnat.. mie mi se pare de necrezut deoarce stiu ca nu am spart sau am pus eu acea licitatie si acele conturi.. si de aceea am cerut ca si in celellante cazuri o expertiza.. dar aici spre diferenta de celelante expertiza mi sa spus ca nu se poate efectua.. dar nu inteleg trebuie sa existe o solutie deoarce am fost condamnat la 3 ani pt. frauda .. si 2 pt. modificare si inca 2 pentru stergere.. si inca 2 ptr. nustiu ce.. deci am consultat doi experti it specialisti si ei au spus ca nu se poate asa ceva.. dar nu pot sa-i aduc in instanta deoarece cererea a fost respinsa.. tin sa mentionez ca am 2 ani cu susupendare si am ajuns la o pedeapsa la 6 ani cu executare dupa ce sau adunat si am luat si 1 an spor... ce solutii mai am la apel si la recurs deoarece totusi suntem in anul 2009 si au trecut de 20 de ani de democratie si nu cred ca se mai condamna pe AN-uri.. si doar asa ... e vorba de 6 ani.. pentru ceva ce chiar nu am facut eu .. si am de gand sa mor cu dreptatea in brate.. eu credeam ca o sa fiu achitat in prima instanta.. si stateam oarecum mai relaxat chiar daca majoritatea imi spunea ca dupa ce am stat 6 luni inchis nu ma scot ei nevinovat.. dar nu pot sa cred ca e posibil asa ceva... am fost achitat pe fapta cu care m-au inculpat prima data.. fapte deosebit de grave.. cum era grupu infractional.. si m-au condamnat pe acele lucruri din calculator mai exact acel e-mail..Vreau sa va mai spun ca acel e-mail pot sa il trimit la oricine.. si atunci analizand-ul acel expert de la ebay.. la fel de bine poate sa spuna de orice ca a spart acele 400 de conturi.. deoarece toate analizele lui s-au facut pe baza acelui subiect dintr-un mesaj din casuta mea postala.De cand am fost condamnat pe 21 sau pe 22 chestiile astea ma distrug psihic si sunt la pamant cand am vazut ce se intampla va rog ce solutii imi mai raman... daca ma puteti ajuta.Va multumesc anticipat
reflexleg, utilizator
Buna ziua. daca va mai aflati in termenul de recurs ( sau apel) , nu stiu unde s-a judecat cauza dvs. , ati putea cere rejudcarea cauze i , deoarece a avut loc o schimbare a incadrarii juridice a faptelor pentru care ati fost initial inculpat , iar instanta ar fi trebuit sa va acorde dreptul la parare, lasandu-va timp in acest sens , sa va pregatiti apararea .
@ legally- sunt de acord cu tine!
@reflexleg - nu comentez schimbarea incadrarilor si condamnarea dvs pentru ca nu cunosc detaliile dosarului! Recomandarea mea este , ca in scurtul timp pe care il aveti , sa faceti apel si sa recurgeti la consilierea unor avocati specializati pe fraude informatice! Nu sunt multi , dar sunt cativa care sunt cunoscuti(nu dau eu nume) si care reprezinta in Romania firme de software/hardware deosebit de mari. Onorariile lor sunt exorbitante dar va pot scapa de inchisoare!B-)
Succes!
Va multumesc pt. raspuns,Ma judecat tribunalu si acum am facut apel la curtea de apel, si la rejudecare ce se intampla?.Domnule Mihai Grigore am avut un avocat normal, nu imi permit un avocat cu onorariu exorbitant de mare.. asta inseamna ca trebuie sa ma duc la inchisoare?.Imi puteti da un exemplu cu un onorariu luat de un avocat in domeniu daca va rog?!Oricum ... pana acum am dat cam aproximativ 3000 mii de euro

Va multumesc
reflexleg, utilizator
Din nefericire,problemele dvs.,pot fi solutionate in recurs si astfel cum spunea dl.Mihai Gr.,va trebuiesc avocati specializati pentru a rezolva probleme strict tehnice,dar de care depinde situatia dvs.in viitor.
Sa speram ca instanta de recurs,va reconsidera,presupusele greseli ale instantei de fond,dupa cum invocati dvs..
Va inteleg in legatura cu cheltuielile efectuate pentru aparare,dar totusi trebuie sa gasiti resurse pentru a continua sub cele mai bune auspicii,iar pentru aceasta va trebuie profesionisti.
Stiu ca astfel de infractiuni sunt foarte multe si cu un mare impact social in era informaticii si mai stiu ca si unii magistrati nu au experienta in acest domeniu.
Cu privire la lipsa de dvs.culpa despre care vorbiti,nimeni nu se poate pronunta fara a studia dosarul cauzei si consideram cele scrise,ca fiind sub beneficiu de inventar.
Multumesc pt. raspuns.Sunt din Alba-Iulia, si aici nu au mai fost cazuri de asa ceva.. si judecatorul nu era priceput in asa ceva.. nu cunostea nici termeni nici nimic.. eu in Alba - Iulia nu gasesc avocat specializat in asa ceva si cred ca doar in Bucuresti sau cine stie unde as gasi.. deci ar fi si o gramada de cheltuieli in + pe langa onorariu...avocatul mi-a spus sa stau linistit ca la apel tre sa aprobe un expert informatic... sau ceva de genu.. si daca nici la apel nu se face nimic la bucuresti sigur.. dar eu cu 6 ani in spate nu pot sta linistit.. ca si pe durata procesului am stat linistit pt. ca credeam in achitare.. dar acum am vazut cum decurg lucrurile.....