avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună, Angajatorul meu nu vrea sub nici o forma sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună, Angajatorul meu nu vrea sub nici o forma sa îmi înmâneze ...

Bună,
Angajatorul meu nu vrea sub nici o forma sa îmi înmâneze contractul individual de munca
Am făcut nenumărate sesizări și tot zice ca nu e semnat de superior sau tot alte motive.
Eu fiind angajata de 3 luni de zile mi as dori sa îl primesc
Ce este de făcut în cazul acesta?
Mulțumesc!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:17, 14 Decembrie 2020
1. Art.16 C. Mun.
......
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
.....

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.........
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.........

2. Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajarea - copie dupa cim alex0180 alex0180 la angajare,nu trebuie sa primesc si eu o copie dupa contractul de munca?de ce n-am primit fara sa cer?e obligatoriu sa am acea copie? (vezi toată discuția)
Angajare 0730216637 0730216637 Nu miau adus contractul de muncă lucrez la firma de curățenie in spitalul județean constanta (vezi toată discuția)