Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am primit o amenda pentru ca am pus o cutie de carton ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am primit o amenda pentru ca am pus o cutie de carton plina cu ...

Am primit o amenda pentru ca am pus o cutie de carton plina cu bucatele de cutii ale altor cartoane langa tomberonul destinat cartoanelor ,deoarece acesta era plin cu varf , Mi au reprosat ca nu am aruncat in alt tomberon mai gol destinat altor desee, avem aici camere de luat vederi.Aceasta amenda mi s a adaugat la intretinere si m au amenintat ca daca nu platesc in 90 de zile imi vor opri apa. Cand am platit intretinerea mi au inmanat o factura unde scrie ca am de platit 150 lei reprezentand strans materiale reciclabile conform contractului din 4/2019. Ce pot face ? Nu mi doresc sa platesc aceasta amenda deoarece stiu ca este un motiv personal si nu o lipsa a bunului simt din partea mea.Va multumesc.
Explicati exact cine v-a amendat, nu se intelege. Asociatia de proprietari ?
Legal nu exista asa ceva, asociatia nu poate da amenzi.
Cine v-a amenintat ? In baza a ce ?

latka a scris:

Legal nu exista asa ceva, asociatia nu poate da amenzi.

Este legal daca sanctionarea este cuprinsa in regulamentul de ordine interioara al Asociatiei si este adoptata si aprobata de AG
Nu exista asa ceva, asociația nu are nici un temei legal pentru a da amenzi. Dacă știți vreunul, arătați-l.
Aceasta amenda mi s a adaugat la intretinere si m au amenintat ca daca nu platesc in 90 de zile imi vor opri apa

Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa impuna sa aplice amenzi
Regulamentul de ordine interioara al asociatieid e proprietari nu poate dispuna masuri contrare normelor in vigoare
Asociatia de proprietari nu detine competenta sa dispuna de la sine putere restrictionarea furnizarii serviciilor de utilitate publica

latka a scris:

Nu exista asa ceva, asociația nu are nici un temei legal pentru a da amenzi. Dacă știți vreunul, arătați-l.

La achizitia apartamentului de la dezvoltator (complex rezidential) la contractul V-C este atasat si ROI care se semneaza simultan

Si la mall daca parchezi neregulamentar ti se blocheaza roata si platesti deblocarea

Fiecare entitate privata isi poate impune reguli proprii; daca nu iti convine nu mergi acolo; nu te obliga nimeni
doctorATU, utilizator