avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am primit o amenda pentru ca am pus o cutie de carton ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am primit o amenda pentru ca am pus o cutie de carton plina cu ...

Am primit o amenda pentru ca am pus o cutie de carton plina cu bucatele de cutii ale altor cartoane langa tomberonul destinat cartoanelor ,deoarece acesta era plin cu varf , Mi au reprosat ca nu am aruncat in alt tomberon mai gol destinat altor desee, avem aici camere de luat vederi.Aceasta amenda mi s a adaugat la intretinere si m au amenintat ca daca nu platesc in 90 de zile imi vor opri apa. Cand am platit intretinerea mi au inmanat o factura unde scrie ca am de platit 150 lei reprezentand strans materiale reciclabile conform contractului din 4/2019. Ce pot face ? Nu mi doresc sa platesc aceasta amenda deoarece stiu ca este un motiv personal si nu o lipsa a bunului simt din partea mea.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: marcel.damaschin , utilizator 08:20, 18 Decembrie 2020
Explicati exact cine v-a amendat, nu se intelege. Asociatia de proprietari ?
Legal nu exista asa ceva, asociatia nu poate da amenzi.
Cine v-a amenintat ? In baza a ce ?


latka a scris:


Legal nu exista asa ceva, asociatia nu poate da amenzi.


Este legal daca sanctionarea este cuprinsa in regulamentul de ordine interioara al Asociatiei si este adoptata si aprobata de AG
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista asa ceva, asociația nu are nici un temei legal pentru a da amenzi. Dacă știți vreunul, arătați-l.
6 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aceasta amenda mi s a adaugat la intretinere si m au amenintat ca daca nu platesc in 90 de zile imi vor opri apa

Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa impuna sa aplice amenzi
Regulamentul de ordine interioara al asociatieid e proprietari nu poate dispuna masuri contrare normelor in vigoare
Asociatia de proprietari nu detine competenta sa dispuna de la sine putere restrictionarea furnizarii serviciilor de utilitate publica

latka a scris:

Nu exista asa ceva, asociația nu are nici un temei legal pentru a da amenzi. Dacă știți vreunul, arătați-l.


La achizitia apartamentului de la dezvoltator (complex rezidential) la contractul V-C este atasat si ROI care se semneaza simultan

Si la mall daca parchezi neregulamentar ti se blocheaza roata si platesti deblocarea

Fiecare entitate privata isi poate impune reguli proprii; daca nu iti convine nu mergi acolo; nu te obliga nimeni
Ultima modificare: Marți, 15 Decembrie 2020
doctorATU, utilizator

Alte discuții în legătură

Intr-o asociatie de proprietari se poate impune un set de reguli ... daniel2022 daniel2022 Intr-o asociatie de proprietari se poate impune un set de reguli care nerespectat sa aiba niste consecinte materiale? Eventual in instanta? Sau se pot bloca ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru constructia acoperisului fara autorizatie. andrey-mihaiescu andrey-mihaiescu Buna seara! In urma cu 5 ani am cumparat un apartament la etajul 1 intr-un bloc cu 4 etaje unde locatari au construit acoperis tip sarpanta fara autorizatie. ... (vezi toată discuția)