Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete cadou oferite pentru alte destinatii (ziua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete cadou oferite pentru alte destinatii (ziua companiei)

Buna ziua,

Angajatorul doreste sa acorde salariatilor tichete cadou cu ocaziua aniversarii zilei companiei, in limita a 5% din fondul de salarii.

Acest beneficiu nu este inclus nici in CIM, nici in R.I. (CCM aplicabil nu exista).

Deoarece in Codul Fiscal apare mentiunea acordarii acestui ajutor social conform CIM (Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Legea nr. 227/2015 ), insa potrivit Legii nr. 165/2018, art 7 : (3) "Angajatorii, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentanții salariaților, stabilesc prin contractele colective de muncă sau prin Regulamentul intern, după caz, clauze privind acordarea biletelor de valoare, care să prevadă cel puțin următoarele...."

Neclaritatea este daca aceste tichete cadou pot fi implementate prin cadrul unei Decizii interne a angajatorului/R.I., sau este obligatoriu sa fie mentionate si in CIM/CCM aplicabil?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Tichetele cadou pot fi implementate prin cadrul unei Decizii interne a angajatorului/R.I.