Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Platesc impozit pe veniturile provenite din trading-ul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Platesc impozit pe veniturile provenite din trading-ul de cryptomonede?

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati sa inteleg daca este cazul sa platesc impozit pe veniturile provenite din trading-ul de cryptomonede. Scenariul este acesta:

In 2019 am inceput sa fac trading, am facut profit si in 2020 am scos investitia initiala deoarece nu am foarte mare incredere in exchange.

Cum profitul a ramas in exchange pentru a efectua in continuare tranzactii, trebui sa-l declar si sa platesc impozit?

Atata timp cat acel profit nu se afla in contul meu bancar pt mine nu exista deoarece exchange-ul poate sa-mi faca oricand surprize neplacute(blocare cont din diverse motive, hack exchange).

Multumesc,
Ion
george-neagu, moderator
Da, trebuia sa fi declarat prin declaratia unica depusa in 2020 castigul realizat in 2019 (marcat prin vazarea efectiva) asa cum rezulta din fisa contului de investitii primita de la broker, chiar daca nu v-ati retras castigul ci l-ati reinvestit in continuare.
Multumesc pentru raspuns.
Il declar si platesc impozitul, nu aceasta este problema. Dar daca eu nu transfer acest profit intr-un cont(la o banca in care am incredere) si maine exchange-ul 'dispare', eu nu mai pot recupera banii. In acest scenariu ce pot face? Am platit impozit pe un profit care nu mai pot sa-l accesez.
Sa presupunem ca ma decid in 2022 sa retrag banii. Pot plati retroactiv profiturile la sfarsit si nu anual?

Zi frumoasa,
danutzu_ion, utilizator
Platiti pentru ca s-a individualizat castigul chiar daca e doar in contul de investitii (si reinvestit) si nu in cel personal.
george-neagu, moderator