avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Platesc impozit pe veniturile provenite din trading-ul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Platesc impozit pe veniturile provenite din trading-ul de cryptomonede?

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati sa inteleg daca este cazul sa platesc impozit pe veniturile provenite din trading-ul de cryptomonede. Scenariul este acesta:

In 2019 am inceput sa fac trading, am facut profit si in 2020 am scos investitia initiala deoarece nu am foarte mare incredere in exchange.

Cum profitul a ramas in exchange pentru a efectua in continuare tranzactii, trebui sa-l declar si sa platesc impozit?

Atata timp cat acel profit nu se afla in contul meu bancar pt mine nu exista deoarece exchange-ul poate sa-mi faca oricand surprize neplacute(blocare cont din diverse motive, hack exchange).

Multumesc,
Ion
Ultima modificare: Joi, 17 Decembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:25, 23 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, trebuia sa fi declarat prin declaratia unica depusa in 2020 castigul realizat in 2019 (marcat prin vazarea efectiva) asa cum rezulta din fisa contului de investitii primita de la broker, chiar daca nu v-ati retras castigul ci l-ati reinvestit in continuare.
Multumesc pentru raspuns.
Il declar si platesc impozitul, nu aceasta este problema. Dar daca eu nu transfer acest profit intr-un cont(la o banca in care am incredere) si maine exchange-ul 'dispare', eu nu mai pot recupera banii. In acest scenariu ce pot face? Am platit impozit pe un profit care nu mai pot sa-l accesez.
Sa presupunem ca ma decid in 2022 sa retrag banii. Pot plati retroactiv profiturile la sfarsit si nu anual?

Zi frumoasa,
Ultima modificare: Vineri, 18 Decembrie 2020
danutzu_ion, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Platiti pentru ca s-a individualizat castigul chiar daca e doar in contul de investitii (si reinvestit) si nu in cel personal.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Decembrie 2020
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 200, venituri dupa data depunerii goliath goliath Buna ziua, In 2019 nu am avut nici un venit, dar din februarie 2020 voi incepe sa retrag profitul castigat din trading (forex/bitcoin) de pe exchange-uri in ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe venit din investitii la bursa si cryptomonede MariusDanPopa MariusDanPopa Declaratia Unica 212: Sa spunem ca am obtinut venituri, ca persoana fizica, din investitiile la bursa in Romania: 100000 RON. Din venitul obtinut insa am ... (vezi toată discuția)
Forex DanyloBeast DanyloBeast Buna seara! Am 18 ani si vreau sa incep sa lucrez pe o platforma de forex. 1) Trebuie sa platesc impozit pe profiturile castigate din piata forex? 2) Trebuie ... (vezi toată discuția)