Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... - vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

- vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns - situația ...

- vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns
- situația pentru care avem nevoie de un sfat este următoarea:

- 3 colegi vor fi examinați de o comisie internă
pentru a fi promovați în grad ierarhic superior
- din comisie făcea parte și directorul,
dar acesta lipsește motivat de la serviciu
- prin Decizie internă, directorul a delegat atribuțiile
directorului adjunct, cu excepţiile: organizare concursuri şi angajare personal, încheiere de noi contracte, să angajeze noi plăţi neprevăzute în cheltuielile stabilite, realizare de activităţi noi care nu sunt aprobate.

În condițiile arătate,
- directorul adjunct va putea să înlocuiască membrii comisiei care lipsesc ?
- va putea să modifice o Decizie a directorului ?
- ce act de modificare va emite ? Decizie sau Notă internă ?

În opinia mea, consider că

Directorul adjunct va putea inlocui membrii comisiei care lipsesc daca este președintele comisiei.
Directorul adjunct nu va putea modifica o Decizie a Directorului întrucât între aceștia există o relație de subordonare.
Consider ca va emite o Decizie.

oanaportar a scris:

- vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns
- situația pentru care avem nevoie de un sfat este următoarea:

- 3 colegi vor fi examinați de o comisie internă
pentru a fi promovați în grad ierarhic superior
- din comisie făcea parte și directorul,
dar acesta lipsește motivat de la serviciu
- prin Decizie internă, directorul a delegat atribuțiile
directorului adjunct, cu excepţiile: organizare concursuri şi angajare personal, încheiere de noi contracte, să angajeze noi plăţi neprevăzute în cheltuielile stabilite, realizare de activităţi noi care nu sunt aprobate.

În condițiile arătate,
- directorul adjunct va putea să înlocuiască membrii comisiei care lipsesc ?
- va putea să modifice o Decizie a directorului ?
- ce act de modificare va emite ? Decizie sau Notă internă ?

În Decizia inițială dată de Director nu sunt numiți membri supleanți.

Directorul adjunct nu este președintele comisiei.
Directorul adjunct a primit o Decizie prin care i s-au delegat toate atribuțiile Directorului,
cu anumite excepții.

Din răspunsul dumneavoastră am înțeles corect că
Directorul adjunct nu poate modifica Decizia inițială a Directorului
prin care a fost numită comisia ?

Și atunci, nu se mai țin examenele ?
pentru că nu este prezentă toată comisia ?
( lipsește 1 membru și secretarul comisiei )
Nu se mai pot organiza, in aceste conditii.
Dar dacă în Decizia dată de Director nu există restricții pentru Directorul adjunct
decât cele privind angajarea și concedierea de personal și angajare cheltuieli noi ?
.....
acest lucru nu înseamnă că poate să înlocuiască membrii lipsă ?
Angajarea cuprinde si organizarea unui concurs , in opinia mea.