Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am dezbatut succesiunea tatalui meu si in certificatul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am dezbatut succesiunea tatalui meu si in certificatul de mostenitor ...

am dezbatut succesiunea tatalui meu si in certificatul de mostenitor nu rezulta ca el ar fii avut si datorii dar se pare ca ar fii luat un credit si am gasit niste somatii de plata notarul nu trebuia sa obtina aceste date? am fost la banca sa ma interesez in calitate de mostenitor despre situatia bancara si au spus ca nu imi pot oferi nici o informatie deoarece notarul trebuia sa se interesezeda daca mai sunt si alte sume disponibile in cont .si ca eu nj mai pot face nimic
Păi i-ati spus notarului ca tata a avut un cont și un credit, astfel încât să vă facă o adresa pentru banca respectiva ?
raluk0207, utilizator
am fost la banca sa ma interesez in calitate de mostenitor despre situatia bancara si au spus ca nu imi pot oferi nici o informatie

(2) Informatii de natura secretului bancar pot fi furnizate, in masura in care acestea sunt justificate de scopul pentru care sunt cerute ori furnizate, in urmatoarele situatii:

a) la solicitarea titularului de cont sau a mostenitorilor acestuia, inclusiv a reprezentantilor legali si/sau statutari, ori cu acordul expres al acestora;
b) in cazurile in care institutia de credit justifica un interes legitim;
c) la solicitarea scrisa a altor autoritati sau institutii ori din oficiu, daca prin lege speciala aceste autoritati sau institutii sunt indrituite, in scopul indeplinirii atributiilor lor specifice, sa solicite si/sau sa primeasca astfel de informatii si sunt identificate clar informatiile care pot fi furnizate de catre institutiile de credit in acest scop;
d) la solicitarea scrisa a sotului titularului de cont, atunci cand face dovada ca a introdus in instanta o cerere de impartire a bunurilor comune, sau la solicitarea instantei;
e) la solicitarea instantei, in scopul solutionarii diferitelor cauze deduse judecatii.

[ link extern ] /
gi-jane2, moderator
Da, dar pana la finalizarea procedurii succesorale sau pana la eliberarea unui certificat de calitate de mostenitor, userul este doar succesibil. Iar unui succesibil, banca nu ii ofera niciun fel de informatie.
am dezbatut succesiunea tatalui meu si in certificatul de mostenitor

am fost la banca sa ma interesez in calitate de mostenitor

gi-jane2, moderator
In opinia mea mostenitorul are dreptul sa primeasca toate informatiile, insa daca e vorba despre un credit poate ca banca ar fi mai interesata sa faca demersuri. Or banca l-a trimis la plimbare pe mostenitor.
Notarul nu avea de unde sti pe unde avea credite si economii decedatul, el nu are date sa faca aceste demersuri. Onorariul platit notarului pentru dezbaterea mostenirii este pentru certificatele de mostenitori in forma autentica eliberate in urma dezbaterii mostenirii in baza informatiilor furnizate de potentialii mostenitori. Notarul nu investigheaza.