Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal 6.0.8 - declararea perioadelor Kurzarbeit ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal 6.0.8 - declararea perioadelor Kurzarbeit (OUG132) In ...

Revisal 6.0.8 - declararea perioadelor Kurzarbeit (OUG132)

In situatia in care se generează Registrul electronic al din sisteme proprii de evidenţă, cum anume se completeaza campul <Salariu> in fisierul care se transmite la ITM pentru ('TimpOUG132', 'NormaOUG132')...?
A. Se trece salariul intreg, care era valabil inainte de trecerea la regimul de lucru de lucru redus?
sau
B. Se trece salariul diminuat, corespunzator regimului de lucru redus?
Multumesc frumos
Se trece salariul diminuat, corespunzator regimului de lucru redus.
Buna ziua,
In documentul cu Raspunsuri la Intrebari publicat sambata pe site-ul ITM in legatura cu noua versiune Revisal (6.0.8.) ei scriu asa:
3.9. Înregistrarea reducerii timpului de muncă a salariaţilor în baza OUG 132/2020
1. Pentru utilizatorii aplicaţiei Revisal:
În versiunea 6.0.8 a aplicației Revisal, pentru toate tipurile de contract – cu excepția tipului Contract individual de muncă tineri dezavantajați (Legea 189/2018), cu tipul de normă Normă întreagă, se poate opera modificarea tipului de normă, din Normă întreagă, în Normă întreagă conform OUG 132/2020,
Valoarea salariului de bază lunar brut nu se modifică în sensul diminuării acesteia, corespunzător reducerii timpului de muncă, și nu se înregistrează nici indemnizaţia aferentă orelor de muncă efectiv prestate ca urmare a reducerii timpului de muncă.
2. Pentru utilizatorii care generează registrul din sisteme proprii de evidenţă:
(aici, pentru aces caz, nu au facut nici o precizare referitor la modul de completare a salariului)

Multumesc frumos
Nu impartasesc aceasta idee , intrucat reducerea timpului de munca implica si reducerea salariului ... iar OUG nr.132/2020 nu face nicio referire la norma intreaga conform OUG 132/2020 acesta notiune cam adauga la dreptul comun , fapt contrazis de principiile de drept.

Au mai scos un ghid
[ link extern ]