Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara,va supun atentiei un caz personal,si va rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara,va supun atentiei un caz personal,si va rog foarte ...

Buna seara,va supun atentiei un caz personal,si va rog foarte mult sa-mi acordati sprijin explicativ .Preotul satului a dispus inhumarea in locul de veci al bunicului meu, a unei rude care are alt nume de familie,care avea 2 locuri de inhumare in cimitirul comunal.Exista o cutuma ca fiecare familie sa-si inmormanteze persoana decedata in mormintele de familie,care se transmit din generatie in generatie,Nu am fost anuntati de exhumarea bunicului meu,si introducerea unei persoane decedate .Acum in acelasi loc de veci sunt 2 persoane decedate ,cu numede familie diferite cruci diferite,iar preotul a spus ca o eliberat acte de concesiune familiei persoanei decedate,Cimitirul este comunal,iar locurile de veci de transmit conform cutumei amintite mostenire din generatie in generatie.Unde trebuie sa ma adresez pentru a rezolva problema mai sus mentionata , Va multumesc,
Mai precis, cum vreti sa rezolvati problema? Vreti sa deshumati ruda? Sau ce urmariti?
Buna seara,nu doresc momentan deshumarea persoanei decedate,insa solicitarea mea era la modul legal,si ce pasi procedurali se pot face pentru a recupera celelante 2 locuri de veci ...
Care " celelante 2 locuri de veci ..." ??
Ca in primul mesaj nu ati zis ca vreti " celelante 2 locuri ".
Ce doriti pana la urma ? Clar.
Buna ziua,scuzele mele.am omis a scrie ca in acel cimitir ,familia mea are 3 locuri de veci .iar in locul bunicii mele a fost depus un alt decedat .Multumesc.
Depuneti reclamatie la primarie si la arhiereu.
Apoi mai discutam. LA MULTI ANI !