avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara,va supun atentiei un caz personal,si va rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara,va supun atentiei un caz personal,si va rog foarte ...

Buna seara,va supun atentiei un caz personal,si va rog foarte mult sa-mi acordati sprijin explicativ .Preotul satului a dispus inhumarea in locul de veci al bunicului meu, a unei rude care are alt nume de familie,care avea 2 locuri de inhumare in cimitirul comunal.Exista o cutuma ca fiecare familie sa-si inmormanteze persoana decedata in mormintele de familie,care se transmit din generatie in generatie,Nu am fost anuntati de exhumarea bunicului meu,si introducerea unei persoane decedate .Acum in acelasi loc de veci sunt 2 persoane decedate ,cu numede familie diferite cruci diferite,iar preotul a spus ca o eliberat acte de concesiune familiei persoanei decedate,Cimitirul este comunal,iar locurile de veci de transmit conform cutumei amintite mostenire din generatie in generatie.Unde trebuie sa ma adresez pentru a rezolva problema mai sus mentionata , Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: alexyxy , utilizator 12:40, 6 Ianuarie 2021
Mai precis, cum vreti sa rezolvati problema? Vreti sa deshumati ruda? Sau ce urmariti?
Buna seara,nu doresc momentan deshumarea persoanei decedate,insa solicitarea mea era la modul legal,si ce pasi procedurali se pot face pentru a recupera celelante 2 locuri de veci ...
Care " celelante 2 locuri de veci ..." ??
Ca in primul mesaj nu ati zis ca vreti " celelante 2 locuri ".
Ce doriti pana la urma ? Clar.
Buna ziua,scuzele mele.am omis a scrie ca in acel cimitir ,familia mea are 3 locuri de veci .iar in locul bunicii mele a fost depus un alt decedat .Multumesc.
Depuneti reclamatie la primarie si la arhiereu.
Apoi mai discutam. LA MULTI ANI !

Alte discuții în legătură

Buna ziua! in luna mai 2021 am mers la mormântul bunicului meu ... Diana Feder Diana Feder Buna ziua! In luna mai 2021 am mers la mormântul bunicului meu din sat Vlădeni judetul Iași și spre surprinderea mea,am găsit în monument funerar al unei ... (vezi toată discuția)
Deshumarea UNP UNP Buna ziua! Va scriu in legatura cu o problema care s-a ivit acum cativa ani, si anume deshumarea parintilor bunicii mele. Ca urmare a dorintei preotilor din ... (vezi toată discuția)
Profanare mormant? ingropare decedat peste alt loc de veci! AlinaăaaaaaaA AlinaăaaaaaaA Buna ziua , bunicul meu a fost inmormantat in Peciu Nou alaturi de tata si bunica ,cele trei morminte fiind lipite . Practic in stanga este bunica 1998 mijloc ... (vezi toată discuția)