Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vreau sa retrag profitul in Romania.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vreau sa retrag profitul in Romania.

Buna!
Daca am o firma in SUA si vreau sa retrag profitul in Romania, trebuie sa declar venitul in Romania prin declaratia unica, ca si dividende? Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Trebuie sa depuneti declaratia unica ptr venituri din strainatate, categoria impozit dividende. Datorati 5% in Romania si Cass 10% daca veniturile incasate sunt mai mari de 12 salarii minime. Daca s a retinut impozit in SUA se tine cont in Romania de impozitul platit , se achita practic diferenta.Cass e plafonat la 12 salarii minime.