Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasire pe autostrada pe partea dreapta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasire pe autostrada pe partea dreapta

Buna seara!
Va supun atentiei urmatoarea situatie, ceea ce scrie in lege imi pare ambiguu: circul pe o autostrada pe banda 2 cu viteza de 130 km/h si intalnesc un autovehicul tot pe banda 2 care circula cu 100 km/h care nu se afla in depasirea unui alt autovehicul si care legal are obligatia de a reveni pe prima banda, insa nu face acest lucru. Semnalizez cu 100 m inainte intentia de a ma muta pe banda 1, devansez autovehicolul prin partea dreapta a acestuia si imi continui drumul.
Nu vorbesc despre moralitatea acestei manevre ci strict despre legalitatea ei.
Rog un raspuns pe baza legii.
Multumesc!
Depasirea se efectueaza pe partea stanga. Art 45 aln 6 din oug 195.
E interzisa, dar e des practicata pe autostrada sau pe portiuni cu 2 benzi/sens. daca ala sta pe b2 de parca acolo a fost nascut doar nu stai in spatele lui.
Problema nu este legea invocata, pe care o cunosc. Problema este de ce se considera actiunea mea depasire, daca tot ceea ce fac este revenirea pe banda 1 apoi devansarea?
Vorbim legal, nu cat de des este practicata sau ca "doar nu stai in spatele lui".

mariustz a scris:

Depasirea se efectueaza pe partea stanga. Art 45 aln 6 din oug 195.
E interzisa, dar e des practicata pe autostrada sau pe portiuni cu 2 benzi/sens. daca ala sta pe b2 de parca acolo a fost nascut doar nu stai in spatele lui.

Este o manevra legala si nu e depasire.

OUG 195/2002
Articolul 45
(1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.
dar

(4) Nu constituie depășire, în sensul alin. (1), situația în care un vehicul circulă mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circulă pe altă bandă în același sens de circulație.
(5) Depășirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depășit.

Totusi, aveti niste obligatii:

Articolul 54
(1) Conducătorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a direcției de mers, de ieșire dintr-un rând de vehicule staționate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulație sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp și să se asigure că o poate face fără să perturbe circulația sau să pună în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.
(2) Semnalizarea schimbării direcției de mers trebuie să fie menținută pe întreaga durată a manevrei.
[ link extern ]
latka, moderator
@latka, este depasire, si este o manevra ilegala, cat timp iesi din sirul de vehicule este depasire oriunde ai face-o, daca tu stai in spatele celui de pe B2 sa se dea pe B1, vezi ca nu se da si decizi sa treci pe B1 ca sa treci de el, se numeste depasire, fiindca ai iesit dintr-un sir de vehicule.

Nu constituie depasire cand stai in coloana/semafor pe mai multe benzi si cand pleci treci pe langa cei de pe B1/B2 ori cand mergi constant.

Exista si lamurire oficiala: [ link extern ]

(1) Depășirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe același sens de circulație, prin schimbarea direcției de mers și ieșirea de pe banda de circulație sau din șirul de vehicule în care s-a aflat inițial.
mariustz, utilizator
Am vazut acel comentariu "oficial" care ignora total niste aspecte:

1. Depasire inseamna ca treci inaintea acelui vehicul, deci revii pe banda 2. Daca mergi in continuare pe banda 1, asa cum spune autorul acestui subiect, nu mai e depasire.
2. In versiunea "oficiala" si in comentariul dvs. nu se pomeneste nimic de aliniatul 5 de la art. 45 :
(5) Depășirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depășit.Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenția și s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depășește prin partea dreapta.
3. Autorul subiectului spune clar:
Semnalizez cu 100 m inainte intentia de a ma muta pe banda 1, devansez autovehicolul prin partea dreapta a acestuia si imi continui drumul.

Astea sunt argumentele, pentru care acea manevra nu se poate incadra la depasire.
latka, moderator