Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa ...

Copilul meu in varsta de 17 ani a plecat de acasă, Cum pot sa îl readuc inapoi?
Am avut o discutie mai aprinsa cu el,are o alta orientare sexuală.
In momentul actual cred ca se afla la prietenul lui
Ce pot sa fac?
Inteleg ce vreti sa spuneți ,dar cum sa nu fiu disperat când aproape nu mai stim nimic de el ,azi de exemplu are telefonul închis,cum am putea sta liniștiți când nici măcar la telefon nu ne raspunde?
Bună seara ,se pare ca cazul meu cu cazul dumneavostră sunt aproape identice,eu încă nu am ajuns la punctul de a pleca de acasa
Din moment ce spuneți ca ati avut o discutie mai aprinsă cu copilul dumneavoastră, Cum credeți ca ar trebui el sa reactioneze? Să îi pară rău oare? Dar întrebarea ar fii acum sa ii para rău de ce? Că are curajul de afii ceea ce este el, si că IUBESTE?
Nu incercati sa îl indepartati mai tare de dumneavoastra!!!
Vin cu o serie de întrebări pentru dumneavoastră :
De ce credeti ca a plecat?
Oare daca reactia dumneavoastra ar fii fost una mai omeneasca,Ar mai fii plecat?
Nu vreau sa par rău cu nimeni acum, dar o spun din experiență,
In majoritatea cazurilor părinții sunt de vina ,mai bine nu spuneți nimic si va documentari înainte despre ,,minorități,,
Înainte de a ne spune că nu suntem NORMALI
O seara frumoasă

Stimate @alex145 , cu parere de rau , nu ai dreptate . Parintii NU sunt de vina , cum nici voi , cei doi tineri , nu sunteti . De vina ar putea fi gramada de ani in care societatea romaneasca a trait si gandit intr-un anume fel , a fost educata intr-un anume fel . Puneti-va putin si in locul parintilor care - traind in lumea in care traim - stiu ce viata grea va asteapta , ce dispret veti starni printre cei din jurul vostru , ce ostracizati veti fi daca veti fi onesti si deschisi . Si veti fi , sa nu sperati la prea multa intelegere . Si la fel vor fi si ei , la noi “ sa nu intri in gura lumii “ are valoare de axioma . Lumea e nemiloasa , prea putin deschisa sa accepte aceste minoritati , chiar daca persoanele in cauza nu fac nimanui nimic rau si nici nu ar trebui sa intereseze pe nimeni ce face fiecare sub plapuma lui si cu cine . Va veni , foarte probabil , vremea cand si romanii vor accepta ca exista oameni de toate felurile pe lume , ca toti sunt creaturile lui Dumnezeu , si toti au loc pe pamant , fara a fi unul sau altul mai “ normal “ . Dar asta cere timp , iar voi ati vrea ca parintii vostri sa-si schimbe brusc sistemul de valori , felul in care au gandit o viata . Si asta nu prea e posibil , nu poti arde etape . Cu toate acestea , daca din dragoste pentru copilul lor , si chiar cu ajutorul vostru , vor vrea sa inteleaga , sa se informeze , sa citesca si sa afle , e posibil sa ajunga la intelepciunea prin care vor fi parinti adevarati . Adica , cei care vor fi fericiti ca al lor copil e fericit , indiferent alaturi de cine .
CHKa, utilizator
Nu făceam referire la faptul ca parintii sunt de vina pentru ca eu sunt homosexual,chiar deloc spuneam ca parintii sunt de vina ca băiatul a plecat de acasă,si nu spuneti ca nu ea asa,nu cred ca acel adolosecent si-a urat de mic parintii si acum a reusit sa plece de acasă,
Nu copilul a plecat din aceeasi cauza din care am sa plec si eu,inteleg ca suntem noi o generatie mai nouă ,dar scuzați-mă daca eu mă simt fericit si împlinit lângă un bărbat ,părintii nu au ce comenta in privinta asta,suntem niste oameni liberi,
Iar daca si pentru domul @IoanDum contează doar ce o sa spună lumea, nu o sa accepte niciodată
Cu părere de rău stiu si eu @CHKa ca asta e ROMANIA, și pana la momentul aceeptari minoritatilor mai avem cale lunga
Închei aici discutia,O seara frumoasă
,Alex
Ba spun , @alex145 , nu e vorba de vina cuiva ca te-ai nascut gay , cum nu e vina nimanui ca ai mei copii au ochi albastri . E un dat . Nu e vina parintilor ca vei pleca de acasa , nu e vina nimanui . Ii invinuiesti ca nu te inteleg , dar te-ai gandit ca poate pur-si-simplu nu POT sa o faca ? ca mecanismul gandirii lor nu poate asimila instant o idee care contrazice felul in care au gandit 40 - 45 de ani ? Zici ca sunteti o familie de crestini practicanti , cum impaci invataturile crestine cu homosexualitatea ? Asta e o lupta in mintea parintilor tai , care stiu de o viata ca a nu fi heterosexual e un mare pacat , care stiu ca viata ta va fi cumplit de grea , ca si ei vor fi priviti piezis si vorbiti pe la spate . La un moment-dat probabil ca si societatea romaneasca se va moderniza , macar pentru faptul ca vin din urma noile generatii care au un alt fel de a gandi , dar acesta este un intreg proces , nu un switch . Si , pe masura ce se va schimba societatea , se va adapta si Biserica la o gandire mai moderna , daca nu vrea sa-si piarda adeptii . Eu nu vad nici o nenorocire ca vei pleca de acasa , esti adult deplin la 18 ani si ai dreptul sa iei viata in piept , cu ajutorul parintilor sau fara , e alegerea ta . Ca sprijinul lor vine cu niste conditii , si asta e adevarat , dar nu te sileste nimeni sa le accepti . Insa greul , daca vei abandona scoala inainte de vreme pentru a te putea intretine , il vei duce o viata intreaga . Si-i va durea - deopotriva - si pe ei ...
CHKa, utilizator