Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare

Buna ziua!
Intr-o zi fratele meu a primit un telefon de la iubita lui care pangea si ii spunea ca un coleg a batut-o. S-a dus la fac sa o ia si s-a enervat si i-a tras o palma respectivului. Dupa 2 luni a fost chemat la politie. Respectivul facuse plangere si avea si certificat de la IML in care i se recomandau 2 zile de spitalizare. Fratele meu si-a cerut scuze , dar acum mama lui nu vrea sa auda ( nu este minor) si cred ca vrea sa-l dea in judecata. Ideea este ca plangerea a plecat de la politie la parchet, cred.
As vrea sa stiu ce se poate intampla mai departe , v-a primi amenda sau ....? Mentionez ca martorii care au fost la fata locului au inceput sa minta zicand ca a dat cu pumnii si picioarele si el avea doar o tumefactie la niv fetei.

Multumesc pentru raspuns.
In functie de certificatul medico legal se poate ajunge pana si la inchisoare.
Da, da, da, pacat ca exista circumstanta atenuanta a provocarii si lipsa pericolului social concret... Va scapa basma curata!
certificatul ala medico legal e totul ...poate sa spuna ca i-a dizlocat dinti si nebunii de astea ....nimeni nu l*a mai oprit sa manance bataie pana s-a dus la medicul legal :))
2 zile ingrijiri medicale, nu spitalizare...
Sa ceara, in baza atenuantelor, o pedeapsa sub minimul special, o pedeapsa cu amenda si sa se dispuna suspensarea executarii ei, termen de incercare 1 an.
Se poate obtine, duceti martori care au vazut-o pe prietena atacata... Intr-un an e gol cazierul...
nu incape vorba de inchisoare...ar fi culmea!!! ...2 zile de ingrijiri ....
art 73 lit b provocarea...si scapa usor...sa isi faca si el rost de martori si la proces inainte!!