Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala

prietenul meu ma batut fpoarte tare am scos un certificat medico legal ce trebuie sa fac pe mai departe pentru a sta acolo unde ai este locul:(( va rog ajutatima si indrumatima ce trebuie sa fac mai departe
bubulina_nico, utilizator
faceti plangere la politie, asta e urmatorul pas
ce se va intampla pe mai departe care vor fii consecintele acestui om daca ii pot spune asa
e greu de spus ce i se poate intampla... sunt multi factori care se i-au in calcul in acesta situatie... ati avut zile de spitalizare... aveti martori care sa confirme... ca respectivul va batut... gravitatea loviturilor... si multe alte lucruri...
stamatestefan, utilizator
Formulati plangere penala pentru savarsirea infractiunii de lovire si alte violente-art 180 al. 2 c.pen. daca certificatul medico-legal atesta vatamari a caror vindecare necesita ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile.
Daca nr. de zile se situeaza peste 20 de zile-pana la 60 de zile-pentru vatamare corporala , iar peste 60 de zile pentru vatamare corporala grava.
Plangerea se depune la parchetul careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la politie, in termen de 2 luni de la data cunoasterii faptuitorului, deci in cazul dvs. de la data comiterii faptei.
Plangerea se probeaza cu inscrisuri -certificatul medico-legal si martori.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
in certificatul medico-legal cate zile de ingrijiri medicale vi s-au dat?