avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala

prietenul meu ma batut fpoarte tare am scos un certificat medico legal ce trebuie sa fac pe mai departe pentru a sta acolo unde ai este locul:(( va rog ajutatima si indrumatima ce trebuie sa fac mai departe
Ultima modificare: Luni, 26 Martie 2012
bubulina_nico, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 09:39, 30 Martie 2012
Poate primi o amenda penala o pedeapsa cu inchisoarea cu suspendare sau o amenda administrativa.
Depinde de multi factori...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:


Depinde de multi factori...


Da, corect. Si daca ingrijirile medicale sunt sub zece zile, nu se considera ca este infractiune. Ha ha ha.
Adevarat ca depinde de multi factori, ce sunt din pacate decisivi.
Quartila

Este infractiune chiar daca ingrijirile medicale sunt sub 10 zile, pentru ca nu este accident auto.

GabrielaA a scris:

Quartila

Este infractiune chiar daca ingrijirile medicale sunt sub 10 zile, pentru ca nu este accident auto.



Doctrina si jurisprudenta spun altceva.

Si,de ce trebuie sa asociem neaparat culpa cu accidentul auto ? Culpa poate avea mai multe forme.
Daca ar fi vorba de culpa aici am mai discuta. Aici este intentie clara.
Am crezut ca ai confundat speta cu una auto.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala din culpa-nelamurire danieln danieln buna, as dori daca se poate un sfat cu privire la urmatoarea problema: in urma cu o luna, am pierdut controlul autoturismului din cauza unei gropi si am ... (vezi toată discuția)
Certificat medico-legal realest25 realest25 Buna seara. Vreau sa stiu si eu in cat timp trebuie scos un certificat medico-legal in cazul care cineva este lovit de un autoturism si nu a fost internat, ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala alina_sorina19 alina_sorina19 Buna,fratele meu a fost amenintat mai demult de un baiat si acum cateva seri l-au asteptat si l-au batut.A ajuns la spital cu fractura de maxilar(i l-au ... (vezi toată discuția)