Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala

prietenul meu ma batut fpoarte tare am scos un certificat medico legal ce trebuie sa fac pe mai departe pentru a sta acolo unde ai este locul:(( va rog ajutatima si indrumatima ce trebuie sa fac mai departe
bubulina_nico, utilizator
Poate primi o amenda penala o pedeapsa cu inchisoarea cu suspendare sau o amenda administrativa.
Depinde de multi factori...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Depinde de multi factori...

Da, corect. Si daca ingrijirile medicale sunt sub zece zile, nu se considera ca este infractiune. Ha ha ha.
Adevarat ca depinde de multi factori, ce sunt din pacate decisivi.
Quartila

Este infractiune chiar daca ingrijirile medicale sunt sub 10 zile, pentru ca nu este accident auto.

GabrielaA a scris:

Quartila

Este infractiune chiar daca ingrijirile medicale sunt sub 10 zile, pentru ca nu este accident auto.

Doctrina si jurisprudenta spun altceva.

Si,de ce trebuie sa asociem neaparat culpa cu accidentul auto ? Culpa poate avea mai multe forme.
Daca ar fi vorba de culpa aici am mai discuta. Aici este intentie clara.
Am crezut ca ai confundat speta cu una auto.