avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am solicitat incetarea CIM in urma cu 5 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am solicitat incetarea CIM in urma cu 5 zile pentru ...

Buna ziua!
Am solicitat incetarea CIM in urma cu 5 zile pentru a ma pensiona, dar dupa o simulare, am constatat ca aceasta este destul de mica.Ma aflam in a 105-a zi de concediu medical, in urma unei interventii chirurgicale.
Se poate anula decizia si sa revin la serviciu?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:28, 5 Ianuarie 2021
S-a emis / vi s-a comunicat decizia de incetare a c.i.m. ?
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
S-a emis, incepand cu data de 29 dec.2020 si mi s-a spus ca a fost inaintata catre ITM.
S-a emis si a fost inaintata pe data de 28 dec.catre ITM, ca incepand cu 29 dec.sa inceteze CIM.
Cornel Vasile a scris:

S-a emis / vi s-a comunicat decizia de incetare a c.i.m. ?

In acest caz sunt doua posibilitati :
- fie vorbiti cu angajatorul sa se revoce acea decizie

- fie incheiati un nou c.i.m.
Multumesc mult pentru raspuns!

Chiar daca au trecut cinci zile de la inaintarea deciziei de incetare a activitatii de catre angajator ITM.ului, mai poate fi revocata?
Preciz ca sunt/am fost cadru didactic.


Cornel Vasile a scris:

In acest caz sunt doua posibilitati :
- fie vorbiti cu angajatorul sa se revoce acea decizie

- fie incheiati un nou c.i.m.

Alte discuții în legătură

Contract de munca lilianna lilianna Buna ziua !Am o intrebare daca din greseala s a desfacut contractul de munca cu 1 ianuarie ,angajatorul dorind sa desfaca contractul de munca a altui angajat ... (vezi toată discuția)
Anulare decizie incetare cim alinaion82 alinaion82 Buna ziua! As dori sa stiu daca pot anula o decizie de incetare a CIM inreg la ITM in luna dec a anului 2009, pentru a emite alta decizie de incetare cu alt ... (vezi toată discuția)
Incetare cim cristin20 cristin20 Buna ziua! O salariata are decizia de pensionare grad 2 eliberata de policlinica. Cu ce articol ii pot face incetarea CIM. Pot face incetare cu acordul ... (vezi toată discuția)