avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat e mostenitor pe o suprafata intabulata de altcineva

Buna ziua.

Am moștenit pe tatăl si bunicul meu care mi-au lăsat câteva loturi de teren.
Le am in certificatul de moștenitor.
Am dat actele la o firma de cadastru sa facă pe ele cărți funciare.
M-a sunat doamna de la firma ca la o suprafață mi-a dat negație de la OCPI ca e intabulata de altcineva acum 20 de ani.
Dar eu o am in certificatul meu ca fiind proprietatea mea.
Știu ca notarul înainte de a-mi face certificatul de moștenitor a solicitat la primărie acte referitoare la suprafețele de teren si a făcut o interogare la OCPI pentru acestea si abia apoi mi le-a trecut in certificat. Asta eu cred ca înseamnă ca erau libere daca după interogarea la OCPI mi-a făcut certificatul de moștenitor pe ele.
Ce credeți ca este de făcut in aceasta situație?
Cel mai recent răspuns: giv , utilizator 19:15, 7 Februarie 2021
trebuia analizat in ce baza a fost intabulat terenul respectiv in urma cu 20 de ani de altcineva.
orice intabulare are la baza un act de proprietate.
"Asta eu cred ca înseamnă ca erau libere daca după interogarea la OCPI mi-a făcut certificatul de moștenitor pe ele."
Nu, inseamna ca sunt libere de sarcini. Adica nu au fost aduse gaj, ipotecate, inchiriate, nu s-a promis instrainarea catre altcineva, nu sunt grevate de vreun drept de uzufruct etc etc.
Acesta a fost si rolul certificatului de sarcini, obtinut de notar.
Nu inseamna "libere" in sensul ca nu le-a mai intabulat nimeni inainte si deci pot fi mostenite de dvs.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
solicitati un extras de carte funciara si va lamuriti.apoi doar prin instanta.
Nu are cum sa obtina un extras de carte funciara pentru ca imobilul nu este intabulat pe numele userului.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai stimata doamna, notarul mi-a luat o grămadă de bani (aprox. 2750 de lei daca îmi aduc bine aminte) sa îmi facă acel certificat, sa plătesc acele interogări s.a.m.d. Eu muncesc pe bani, nu fur sau ii iau degeaba si pentru mine sunt foarte multi bani.
In urma verificărilor notarului bazate pe actele de la OCPI sau io mai știu ce a făcut el (doar interogarea la OCPI m-a pus s-o plătesc înainte aprox 60-70 de lei) mi l-a trecut mie in certificat.
Mi-a oprit impozit notarul care l-a virat la stat pentru bunurile moștenite.
Eu am plătit 5 ani la primărie impozit pe el pana sa îmi dau seama de problema.
De ce sa merg eu in instanta pentru o greșeala a notarului sau a OCPI?
Sa le dau bani sa facă niște greșeli si apoi sa plătesc sa le îndrepte?
Mi se pare absurd.
Problema mea este cum poate repara notarul situația ca el a greșit nu eu?

Antoanela Geaman a scris:

solicitati un extras de carte funciara si va lamuriti.apoi doar prin instanta.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am și eu o situație mai delicata.mi s-a eliberat ... Cameliadiac Cameliadiac Bună ziua, Am și eu o situație mai delicata.Mi s-a eliberat de către primărie un certificat de punere in posesie pe numele tatălui decedat în loc de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate proceda pentru pentru a nu plăti în plus la o succesiune? M.I.C. M.I.C. Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva ... (vezi toată discuția)
Intabulare refuzata iulia bumbu iulia bumbu In anul 2004 mi se respinge cererea de intabulare a unui imobil avand in vedere ca acest imobil a fost atribuit statului in temeiul prevederii art.680 din ... (vezi toată discuția)