Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 ani, nascut ...

Pot beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 ani, nascut in august 61 (barbat), daca:
-am lucrati la gr. I (100%) 5 ani si 11 luni;
- am lucrat pana in acest moment 31 ani la grupa a III-a
- stagiu asimilat ( facultate scurta durata -subingineri la zi - 3 ani, din care 10 zile lucrate in timpul facultatii si 28 zile in vacanta)
- 6 luni de armata la termen redus dupa facultate
- 2 ani si 6 luni este sporul de grupa.
Totalul anilor lucrati si perioadele asimilate sunt de 43 ani.
Daca pot beneficia de pensie si sa lucrez in continuare pana la 65 ani cu acordul primarului sau nu, fiind functionar public momentan.
Limita de varsta la 62 ani si 6 luni.