Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic???

Buna ziua
as vrea sa stiu cum se procedeaza in cazul in care la o firma a avut loc o concediere colectiva, iar la persoanele care mai raman in firma li se va reduce salarul la 75%, cand ma duc cu actele aditionale la ITM ar mai trebui sa duc veva? ar aparea ca somaj tehnic?
va multumesc
Somajul tehnic este o procedura in care este suficienta doar vointa unilaterala a angajatorului, reglementaa de Codul muncii, avand ca efecte: slaraiatii nu mai presteaza muncadar se ala la dispozitia angajatorului pentru reluarea activitatii, si li plateste in loc de salariu o indemnizatie de intrerupere a activitatii in cuantum de 75% din valoarea slariului.

reducerea salariilor angajatilor presupune acte aditionale la cim care inseamna si acordul angajatului, nu doar al angajatorului, deci este cu totul alta procedura.

trebuie sa va lamuriti intai dvs ce anume se hotareste a se face.
Codul Muncii-Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în următoarele situaţii:
d) în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.