Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate com.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate com.

As dori sa stiu daca o societate comerciala ( imprumutator)poate incheia cu un salariat ( imprumutat)un contract de imprumut de consumatie, fara dobanda.....restituirea sumei de bani de catre salariat se face esalonat! Este ok? Este necesara autentificarea contractului la notar? Nu stiu sigur daca este un contract valid din punct de vedere legal!

Va multumesc!
...nu poate...principiul specialitatii capacitatii de folosinta a persoanei juridice iti interzice acest lucru...toate actele pe care le incheie trebuie sa fie supuse interesului exclusiv al societatii si in vederea realizarii obiectului ei de activitate...or, nu poate fi in interesul ei sa imprumute o pers. fie ea fizica sau juridica...
Am sustinut acelasi punct de vedere....sugeram de fapt sa se incheie un contract de vanzare cumparare pentru materialele de care avea nevoie salariatul( mi se parea cea mai potrivita optiune)...tocmai de aceea am dorit sa aud si o alta opinie....dar....
Se mai poate deasemenea, sa se incheie un asemenea contracat de imprumut intre 2 persoane fizice: patron si salariat....Corect?, fara dobanda binenteles...toata problema pleaca de la faptul ca se doreste sa existe certitudinea restituirii banilor catre firma....or, daca se ajunge in instanta cu un asemenea contract de imprumut intre firma si salariat imi si imaginez ce hotarare se da...