avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fianciar public Am urmatorul proiect, stie cineva cum ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fianciar public Am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate ...

Fianciar public

Am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate rezolva?
Multumesc anticipat!


“Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu cel puţin 3 zile înainte de expirarea exerciţiului bugetar, Guvernul îndeplineşte sarcinile prevăzute în bugetul anului precedent, limitele lunare de cheltuieli neputând depăşi de regulă 1/12 din prevederile bugetelor anului precedent, cu excepţia cazurilor deosebite, temeinic justificate de către ordonatorii principali de credite, sau, după caz, 1/12 din sumele propuse în proiectul de buget, în situaţia în care acestea sunt mai mici decât cele din anul precedent.” (art. 37 alin. 1 Legea nr. 500/2002).
Comentati dispoziţiile si includeţi şi un istoric al aplicării acestei excepţii din ultimii 10 ani.

Alte discuții în legătură

Drept financiar public am urmatorul proiect, stie cineva cum ... antonescmada antonescmada Drept financiar public Am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate rezolva? Multumesc anticipat! “Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu ... (vezi toată discuția)
Art. 37 alin. 1 legea nr. 500/2002 antonescmada antonescmada art. 37 alin. 1 Legea nr. 500/2002 Poate sa-mi ofere cineva o interpretare? “ Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu cel puţin 3 zile înainte ... (vezi toată discuția)
Explicatie detaliata art 37 din legea finantelor publice inutil inutil Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu interpretarea acestor prevederi? Cand se poate face o achiyitie noua? Cand trebuie sa fie aprobata? cum se face in limita ... (vezi toată discuția)