Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Incheiere contracte pana la aprobare buget
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Incheiere contracte pana la aprobare buget

Se pot încheia sau prelungi contracte pana la aprobarea bugetului local?(prestari servicii informatice, curatenie).unde gasesc prevederi legale care sa mă lămurească ce am si ce nu am voie sa fac?
Legea finatelor publice locale:
"Art. 40. - (1) Dacă legea bugetului de stat nu a fost adoptată cu cel putin 3 zile
înainte de expirarea exercitiului bugetar, se aplică în continuare bugetele anului
precedent, până la aprobarea noilor bugete, limitele lunare de cheltuieli neputând
depăşi, de regulă, 1/12 din prevederile bugetelor anului precedent, cu exceptia
cazurilor deosebite, temeinic justificate de către ordonatorii de credite sau, după
caz, 1/12 din sumele propuse în proiectul de buget, în situatia în care acestea
sunt mai mici decât cele din anul precedent.
(2) Institutiile publice şi actiunile nou-aprobate în anul curent, dar care încep cu
data de 1 ianuarie a anului bugetar următor, vor fi finantate, până la aprobarea
bugetului, în limita a 1/12 din prevederile acestora cuprinse în proiectul de buget."
[ link extern ]