avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Incheiere contracte pana la aprobare buget
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Incheiere contracte pana la aprobare buget

Se pot încheia sau prelungi contracte pana la aprobarea bugetului local?(prestari servicii informatice, curatenie).unde gasesc prevederi legale care sa mă lămurească ce am si ce nu am voie sa fac?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 11:27, 11 Ianuarie 2015
Legea finatelor publice locale:
"Art. 40. - (1) Dacă legea bugetului de stat nu a fost adoptată cu cel putin 3 zile
înainte de expirarea exercitiului bugetar, se aplică în continuare bugetele anului
precedent, până la aprobarea noilor bugete, limitele lunare de cheltuieli neputând
depăşi, de regulă, 1/12 din prevederile bugetelor anului precedent, cu exceptia
cazurilor deosebite, temeinic justificate de către ordonatorii de credite sau, după
caz, 1/12 din sumele propuse în proiectul de buget, în situatia în care acestea
sunt mai mici decât cele din anul precedent.
(2) Institutiile publice şi actiunile nou-aprobate în anul curent, dar care încep cu
data de 1 ianuarie a anului bugetar următor, vor fi finantate, până la aprobarea
bugetului, în limita a 1/12 din prevederile acestora cuprinse în proiectul de buget."
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Explicatie detaliata art 37 din legea finantelor publice inutil inutil Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu interpretarea acestor prevederi? Cand se poate face o achiyitie noua? Cand trebuie sa fie aprobata? cum se face in limita ... (vezi toată discuția)
Fianciar public am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate ... antonescmada antonescmada Fianciar public Am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate rezolva? Multumesc anticipat! “Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu cel ... (vezi toată discuția)
Drept financiar public am urmatorul proiect, stie cineva cum ... antonescmada antonescmada Drept financiar public Am urmatorul proiect, stie cineva cum se poate rezolva? Multumesc anticipat! “Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu ... (vezi toată discuția)