Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am nevoie urgent de raspuns
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am nevoie urgent de raspuns

Buna ziua
În urma cu 2 ani am deschis un card de cumparaturi la BT în valoare de 1500 lei . Ne-am plătit mereu ratele la timp pana acum un an cand soțul meu a luat singur decizia de a nu mai plăti ratele.
Zilele trecute am primit de la banca o notificare în care ni se spune ca avem de rambursat aproape 17500 lei pentru 200 si ceva de zile de întârziere
Mie personal mi se pare fabuloasa suma aceasta....
Ok, eu sunt de acord sa plătesc datoriile pt ca nu vreau sa avem probleme pe viitor insa legal este posibil sa se micșoreze cumva valoarea care trebuie rambursata ?
Repet... am luat 1500 si trebuie sa dau înapoi 17500
Mulțumesc pentru eventualele raspunsuri
Da,este la plata penalitătilor catre asociația de locatari.

DinuX a scris:

Era undeva in lege ca valoarea penalitatilor nu poate depasi valoarea principalului; vedeti in contract daca nu aveti altceva...

Nu este normal nici ca banca sa transmita notificarea abia dupa 200 de zile. Nu ati mai primit niciuna pana acum ?
Cred ca un avocat ar putea specula si acest aspect.
sflorin_1316, utilizator