avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se va respinge argumentul petentului privind aplic. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se va respinge argumentul petentului privind aplic. prev. art. ...

Se va respinge argumentul petentului privind aplic. prev. art. 17 din OG 2/2001,fapta fiind descrisa in mod adecvat,permitand instantei sa efectueze un control asupra legalitatii celor retinute.
Faptul ca s-a retinut in sarcina sa incalcarea obligatiei prev. de art. 107 alin. 1 din Reg. de apl. al OUG 195/2002 si sanctionata de art. 101 alin.1 pct .18 din OUG nr. 195/2002 -in loc sa se indice pct. 16 nu este suficienta pentru anularea actului.
Este cazul unei simple erori materiale comise de agentul constatator, instanta nefiind plasata intr-o imposibilitate obiectiva de a determina fapta care i se imputa petentului iar nici acesta nu se afla intr-o imposibilitate obiectiva de a formula aparari"
Vreau sa atac sentinta, daca aveti vreo idee,..

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ... Mihai/2061 Mihai/2061 Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers ... (vezi toată discuția)
Se poate anula proces verbal de contraventie circulatie pe motiv ... Mihai/2061 Mihai/2061 Se poate anula proces verbal de contraventie circulatie pe motiv ca sanctiunea a fost inscrisa gresit(fapta art.107 alin.1 RAOUG 195/2002,sanctiunea art. 101 ... (vezi toată discuția)
Contestare pv lipsa foaie de parcurs DiPaco DiPaco Salut Acum doua zile mi-a fost intocmit un PV pentru depasire viteza legala si lipsa foaie de parcurs sau ordin de serviciu, eu conducand unul din ... (vezi toată discuția)