Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont impusa de directia taxe si impozite
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont impusa de directia taxe si impozite

Buna seara. Am primit de curand mesaje pe telefon ca am o poprire pe mai multe conturi deschise la diverse banci, pentru suma de 271 ron, impuse de Dir. Taxe si Impozite a municipiului unde este locul de nastere.Nu stiu pentru ce apare aceasta poprire. Fac precizarea ca sunt mutat de 20 de ani cu acte in alt oras si nu stiu sa fi avut niciodata vreo proprietate pe numele meu pe raza municipiului natal. Mentionez ca nu am primit nici o instiintare oficiala, m-am trezit direct cu poprirea pe conturi. Luand legatura cu Bancile unde detin conturile, acestea nu vor sa imi prezinte adresa in baza careia s-a facut poprirea. Doresc sa adresez mai multe intrebari si va multumesc anticipat pentru sprijin!
1.Care sunt drepturile mele fata de emitentul popririi in situatia data.
2. Care sunt obligatiile Bancilor unde detin conturi fata de mine ca si client in situatia de fata?
Multumesc anticipat
nbrailescu, utilizator
Mergeți la creditor, adică la ANAF să lămuriți problema. Aveți dreptul să faceți contestație la executare, daca creanța către ANAF nu există, ci totul e o greșeala. E bine să încercați să rezolvați amiabil cu ANAF.
Voi face si acest lucru. Multumesc pentru sfat.Mi-a mai zis cineva ca pot intreba la ei. Interesant este faptul ca azi am sunat la Directia Taxe Locale Serviciul Executari Silite, caci acolo am fost directionat, care se presupune a fi emitentul adresei in baza careia s-a facut poprirea-(repet faptul ca nu am nici o instiintare oficiala in acest sens, doar un sms de la una din banci) si acolo mi-a raspuns o Doamna amabila care a verificat dupa CNP si nume si a reiesit ca nu am avut vreodata proprietati pe raza lor de actiune si in consecinta nu sunt popriri de la ei.Mi-a sugerat sa incerc si la Serviciul financiar-in speta Anaf, dupa cum ati spus. Ideea e ca am nevoie de o copie a adresei respective de la una din banci, pentru ca tot nu stiu cine si pentru ce motiv a institui respectiva poprire pe conturi. In cazul in care nu rezolv nici la Anaf, ce as putea sa fac mai departe?