Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am fost chemat maine la firma sa fac ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am fost chemat maine la firma sa fac lichidarea insa ...

Buna ziua. Am fost chemat maine la firma sa fac lichidarea insa mai am sa iau salariul pe luna decembrie plus vreo 15 zile din concediu pe care nu le-am luat. Ziua de salariu este pe 25 si sigur maine nu primesc nici un ban si cred ca e doar o capcana sa ma puna sa semnez lichidarea ca sa scape de mine. Drept urmare ce trebuie sa fac? Sa astept banii in cont si dupa sa semnez lichidarea? Multumesc.
Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.

In speta, pentru zilele lucrate in luna decembrie si pentru compensarea in bani a CO neefectuat plata trebuie sa se faca la data mentionata in c.i.m. pentru plata salariului,

Puteti semna lichidarea , iar pentru neplata drepturilor salariale exista modalitati legale de actionare.
Va multumesc pentru raspuns.
Totusi nu exista nici un risc ca maine sa semnez "ca primarul" si in acel document sa fie mentionat ca firma nu-mi mai datoreaza nimic? Recunosc ca nu ma pricep la detalii juridice si ei fiind asi in frauda ma gandesc ca incerc orice chichita sa nu-mi plateasca drepturile salariale.
In urmare sunt obligat sa ma duc sa semnez lichidarea sau exista vreo lege sa nu primesc drepturile salariale fara sa semnez lichidarea inainte?

Cornel Vasile a scris:

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.

In speta, pentru zilele lucrate in luna decembrie si pentru compensarea in bani a CO neefectuat plata trebuie sa se faca la data mentionata in c.i.m. pentru plata salariului,

Puteti semna lichidarea , iar pentru neplata drepturilor salariale exista modalitati legale de actionare.

Nu semnati asa ceva "un document in care sa fie mentionat ca firma nu-mi mai datoreaza nimic".

Nu exista lege care sa prevada ca nu primiti drepturile salariale fara sa semnati lichidarea .
Va multumesc pentru raspunsuri!

Cornel Vasile a scris:

Nu semnati asa ceva "un document in care sa fie mentionat ca firma nu-mi mai datoreaza nimic".

Nu exista lege care sa prevada ca nu primiti drepturile salariale fara sa semnati lichidarea .