Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Data reinnoire ITP trecuta incorect in talon
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Data reinnoire ITP trecuta incorect in talon

Buna ziua, am efectuat un ITP in noiembrie 2019 pentru un autoturism cumparat nou din dealership in noiembrie 2011 si centrul de ITP a trecut noiembrie 2020 la data din talon cand trebuie reinnoit ITP-ul. Masina avea in jur de 180,000km parcursi cand am facut ITP-ul.

Valabilitatea ITP-ului depinde doar de vechime sau si de km parcursi ? Daca a gresit inspectorul ITP, se poate corecta data trecuta in talon ?

Cele bune,
Stefan.
StefanNM, utilizator
Nu are legatura cu numarul de kilometri, ci cu vechimea. Dupa 12 ani se faca ITP la un an.
Art. 2
(3) Categoriile de vehicule supuse inspecției tehnice periodice și periodicitatea inspecției tehnice sunt următoarele:
b) autovehicule destinate transportului de persoane care au, în afara locului conducătorului, cel mult 8 locuri pe scaune, la 2 ani, respectiv la un an în cazul autovehiculelor care au o vechime de cel puțin 12 ani, cu excepția vehiculelor de interes istoric;
...........................
[ link extern ]

Cu modificarea datei discutati cu cel care v-a facut ITP, sau intrebati la DRPCIV care e solutia :
[ link extern ]
latka, moderator
ITP se efectueaza conditionat de generatia/vechimea vehiculului