Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, In urma unui proces de partaj lui X i s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, In urma unui proces de partaj lui X i s-a atribuit ...

Buna ziua,
In urma unui proces de partaj lui X i s-a atribuit apartamentul dobandit in timpul casatoriei cu Y. In hotararea definitiva scria clar ca X trebuie sa plateasca o sulta catre Y si Y catre X o alta sulta. S-a facut compensarea sumelor in asa fel incat X a platit catre Y diferenta (X trebuia sa plateasca suma mai mare). Plata s-a facut in contul bancar al mamei lui Y intrucat acesta nu avea cont in Romania cu mentiunea in transfer ca se plateste diferenta compensata conform dosarului de partaj. Acum X doreste sa vanda imobilulul si a mers la BCPI pentru a a inregistra imobilul doar pe numele lui, insa BCPI a pus ipoteca pe toata suma pe care X trebuia sa o dea drept sulta catre Y si nu pe diferenta obtinuta in urma compensarii, solicitand o declaratie notariala de la Y prin care confirma ca a primit banii de la X. X si Y nu pot comunica in niciun fel, Y este plina de ura si dusmanie ca instanta a atribuit apartamentul catre X si nu face nimic in a-i usura munca lui X, ba chiar face tot ce e posibil sa ii faca viata un cosmar, deci este exclusa varianta de a incerca amiabilitate. Cum putem rezolva aceasta speta? Multumesc
Cel mai simplu este declaratia notariala de primirea sultei. In cazul in care nu se da aceasta declaratie, va trebui sa formulati o actiune in constatarea platii sultei la judecatore. Instanta va da o hotarare prin care se constata plata sultei, va fi citata persoana care trebuia sa primeasca sulta. Sulta trebuia consemnata intr-un cont al executorului judecatoresc si nu platita in contul altei persoane.
Y nu vrea sa dea acea declaratie notariala. Daca Y nu se prezinta in urma citarii de catre judecatorie ce se poate intampla?
Nu contează că se prezintă sau nu important este să fie legal citată si procesul să se judece.Consultati un av pt a înțelege ce demersuri aveti de facut.Succes.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Sulta trebuia plătită prin intermediul executorului judecătoresc, prin procedura ofertei reale de plată. Dacă plăteați așa, executorul vă elibera un înscris pe care să-l prezentați la BCPI pentru radierea ipotecii.
În cazul dvs, trebuie să solicitați instanței să constate că sulta a fost achitată. Dacă veți avea prejudicii în urma refuzului lui Y de a declara încasarea sumei, puteți să solicitați și despăgubiri.
Ce presupune constatarea asta? Sa o chemam pe Y in instanta sau pur si simplu sa facem o cerere catre instanta care sa constate plata sultei in baza discutiilor dintre avocati, a transferului bancar si a confirmarii de plata? Multumesc mult de rasouns

Adrian ALBU a scris:

Sulta trebuia plătită prin intermediul executorului judecătoresc, prin procedura ofertei reale de plată. Dacă plăteați așa, executorul vă elibera un înscris pe care să-l prezentați la BCPI pentru radierea ipotecii.
În cazul dvs, trebuie să solicitați instanței să constate că sulta a fost achitată. Dacă veți avea prejudicii în urma refuzului lui Y de a declara încasarea sumei, puteți să solicitați și despăgubiri.