Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demisie presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demisie presedinte

Buna ziua! Din câte știu, un președinte de asociatie de proprietari care și-a prezentat demisia în fata comitetului devine președinte demisionar cu atribuțiuni de interimat pana la alegerea unui nou președinte. Întrebarea mea este: în acest timp poate semna legal tabelele cu cheltuielile comune? Dreptul de a utiliza semnătura electronica la depunerea declarațiilor către ANAF poate fi transferat către altcineva? (semnătura electronica este cu numele președintelui). Ce alte acțiuni sunt restricționate din cauza interimatului? Mulțumesc.
Ioan butnariuc, utilizator
Presedintele de asociatie,conform disp L nr 196/2018 exercita atributii in baza unui contract de mandat
Institutia demisiei,conform disp Cod muncii opereaza numai in cazul contractelor individuale de munca
Presedintele de asociatie are variantele fie convoaca adunare generala pentru alegere nou reprezentatnt legal fie numeste dintre membrii comitetului executiv un vicepresedinte care provizoriu,pentru 6 luni sa preia prerogativele presedintelui de asociatie
În caz de încetare a mandatului președintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou președinte.

În cazul schimbării președintelui asociației de proprietari, vechiul președinte este obligat să transmită noului președinte în termen de 5 zile de la încetarea mandatului său, în baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de membrii comitetului executiv și de către cenzor/comisia de cenzori, toate documentele și bunurile asociației pe care le-a avut în administrare sau în folosință.
Salut, cum ati soluționat?

Ioan butnariuc a scris:

Buna ziua! Din câte știu, un președinte de asociatie de proprietari care și-a prezentat demisia în fata comitetului devine președinte demisionar cu atribuțiuni de interimat pana la alegerea unui nou președinte. Întrebarea mea este: în acest timp poate semna legal tabelele cu cheltuielile comune? Dreptul de a utiliza semnătura electronica la depunerea declarațiilor către ANAF poate fi transferat către altcineva? (semnătura electronica este cu numele președintelui). Ce alte acțiuni sunt restricționate din cauza interimatului? Mulțumesc.

Bună seara, în nici un fel! Continui exercitarea funcției prin realegerea în adunarea generala!
Nu ati incercat sa va retrageti din calitatea de membru al asociatiei?

Ioan butnariuc a scris:

Bună seara, în nici un fel! Continui exercitarea funcției prin realegerea în adunarea generala!