Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura demisie presedinte asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura demisie presedinte asociatie proprietari

Buna ziua,

Care este procedura demisiei unui presedinte de asociatie proprietari ?
Ce trebuie scris, ce trebuie afisat, cui trebuie predat ?

Multumesc
legea 196/2018
Articolul 56
(1) Președintele asociației de proprietari este candidatul, membru al asociației de proprietari, ales prin voința sa și a jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenți în cadrul adunării generale. Președintele poate delega, pentru cel mult 90 de zile pe an, atribuțiile sale unui membru al comitetului executiv, fără a fi exonerat de răspundere juridică.
(2) În caz de încetare a mandatului președintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou președinte.
(3) În cazul schimbării președintelui asociației de proprietari, vechiul președinte este obligat să transmită noului președinte în termen de 5 zile de la încetarea mandatului său, în baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de membrii comitetului executiv și de către cenzor/comisia de cenzori, toate documentele și bunurile asociației pe care le-a avut în administrare sau în folosință.
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018 care prevede concret procedura renuntare exercitare raspundere presedinte de asociatie
Presedintele de asociatie de proprietari exrcita raspunderea in baza unui contract de mandat astfel ca institutia demisiei nu poate fi invocata
Demisia conform disp codul muncii opereaza numai in cazul existentei unui contract individual de munca -situatie care nu subzista in cazul presedintelui de asociatie de proprietari
(2) În caz de încetare a mandatului președintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou președinte.

Tocmai asta nu inteleg. Cum inceteaza mandatul unui presedinte ?
Care este procedura ?
Cum ati rezolvat pana la urma? multumesc

stanciu4444 a scris:

(2) În caz de încetare a mandatului președintelui înainte de termen, comitetul executiv convoacă, în termen de 5 zile de la încetarea mandatului, o adunare generală pentru alegerea unui nou președinte.

Tocmai asta nu inteleg. Cum inceteaza mandatul unui presedinte ?
Care este procedura ?