Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua ! Sunt un locatar de la un bloc de locuinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua ! Sunt un locatar de la un bloc de locuinte cu 20 apart. ...

Buna ziua !
Sunt un locatar de la un bloc de locuinte cu 20 apart.
A fost executata o lucrare de curatare/decolmatare
coloana canalizare bucatarii, coloana la care sunt racordate 4 apartamente.
Distributia cheltuielii legate de aceasta lucrare s-a facut la cele 4 apartamente racordate.
Unul din cei 4 proprietari, contesta modul de impartire a cheltuielii,
sustinand ca aceasta lucrare se refera la o instalatie comuna, iar impartirea cheltuielii
ar trebui sa se faca la toate cele 20 apart.
Intrebare : lucrarea se refera la o instalatie comuna – iar cheltuiala ar trebui repartizata conform cotei parti a fiecaruia din cele 20 apart., sau este o instalatie comuna folosita numai de o parte din locatari si atunci impartirea cheltuielii se face doar la cele 4 apart ce o folosesc ?
Multumesc !
Cheltuiala este comună și o plătește asociația de proprietari formată probabil din 20 apartamente.
Instalația este comună și lucrarea la fel comună, iar de lucrare și reparație se ocupă administrativ asociația de proprietari. Cheltuiala se împarte la nr de apartamente.
Dapix, utilizator
Cheltuielile se repartizeaza doar celor care sunt racordati la acea coloana (proprietate comuna exclusiva). Temeiul legal este art. 654 alin 2 din codul civil :
Art. 654

Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

Legea 196/2018 , la definitia proprietatii comune admite ca exista proprietate comuna doar a unora dintre proprietari.

Fiind vorba despre instalatie parte comuna ocsturile aferente se repartizeaza tuturor proprietarilor beneficiari ai instalatiei comune-functie de cota indiviza
Multumesc!