Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila privind kurzarbeit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila privind kurzarbeit

Buna ziua,l
Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila privind kurzarbeit si ce inregistrari se efectueaza la 31.12.2020 (ex. a) daca se inregistreaza in cont 7414 sumele neincasate la 31. 12.2020 din solicitarile lunilor precedente, neconfirmate de ANOF, tinand cont ca sunt aferente cheltuielilor din 2020;
b) daca la 31.12.20 se storneaza cheltuielile cu sumele solicitate la ANOF in perioadele precedente si neconfirmate de acestia, in corespondenta cu 438 analitic, pentru ca sunt aferente anului 2020) .
Cu multumiri anticipate.
george-neagu, moderator
Cf Ordin 1802/2014 din moment ce ati depus cererea, inseamna ca există suficientă siguranță că:

a) entitatea va respecta condițiile impuse de acordarea lor; și
b) subvențiile vor fi primite (nu este motiv sa credeti ca ANOFM nu le va rambursa).

Tot Ordin 1802/2014 precizeaza ca "subvențiile se recunosc, pe o bază sistematică, drept venituri ale perioadelor corespunzătoare cheltuielilor aferente pe care aceste subvenții urmează să le compenseze. În cele mai multe situații, perioadele de-a lungul cărora o entitate recunoaște cheltuielile legate de o subvenție guvernamentală sunt ușor identificabile. Astfel, subvențiile acordate pentru acoperirea anumitor cheltuieli sunt recunoscute la venituri în aceeași perioadă ca și cheltuiala aferentă."

La a) se inregistreaza in 7414.

La pct b) nu am inteles ce anume stornati, dar OUG 132/2020 precizeaza ca: "În situația în care angajatorul nu recuperează indemnizația acordată potrivit alin. (5) de la bugetul asigurărilor pentru șomaj, acesta nu are dreptul de a o recupera de la salariat."